USA ja Hiina allkirjastasid esimese etapi kaubandusleppe

Foto: Erik S. Lesser/EPA/Scanpix

Pärast pea kahte aastat kaubandussõda panid maailma kahe suurima majandusega USA ja Hiina kolmapäeval allkirja esimese etapi kaubandusleppele.

President Donald Trump nimetas lepet väga tähtsaks, kuid osad viimastel aastatel mitmesaja miljardi dollari väärtuses Hiinale kehtestatud tariifid jäävad esialgu jõusse.

Niinimetatud esimese etapi leppega lubab Hiina osta rohkem Ameerika teravilja ja muid kaupu. Lepe sätestab ka kaitsed USA tehnoloogiale ja uued jõustamismehhanismid.

"Täna astume märgiliselt tähtsa sammu. Sammu, mida pole Hiinaga kunagi astutud," ja mis tagab vastastikku õiglase kaubanduse, lausus Trump allkirjastamise tseremoonial.

"Koos seame õigeks mineviku vead."

Trump allkirjastas leppe Hiina asepeaministri Liu He'ga, kes juhtis Pekingi meeskonda kõnelustel USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeri ja rahandusminister Steven Mnuchiniga.

Trump tänas ka Hiina liidrit Xi Jinpingi ja ütles, et külastab Hiinat "mitte liiga kauges tulevikus".

Samas hoiatas president, et kõrvaldab järelejäänud tariifid vaid siis, kui jõuab Hiinaga kokkuleppele teise etapi kaubandusleppes.

"Jätan nad kehtima. Vastasel juhul pole meil kaarte, millega läbirääkimisi pidada."

Teise etappi jäid kõige raskemad vaidluspunktid. Nende seas on Hiina tohutud subsiidiumid oma tööstusfirmadele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: