Saksa minister kinnitas USA ähvardust autoekspordi tolle tõsta

{{1579177380000 | amCalendar}}
Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer.
Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Saksa kaitseminister kinnitas neljapäeval teateid USA ähvardusest kehtestada Euroopa autoekspordile 25-protsendiline tollimaks, kui eurooplased jätkavad Iraani tuumaleppe toetamist.

"See avaldus või ähvardus, kui soovite, eksisteerib," ütles Londonis visiidil viibiv minister Annegret Kramp-Karrenbauer ajalehe Washington Post teadet kommenteerides.

Ajaleht Washington Post kirjutas varem, et Trumpi administratsioon on mitteametlikult hoiatanud Ühendkuningriiki, Prantsusmaad ja Saksamaad 25-protsendilise tollimaksuga autodele, kui need riigid Iraani-poolse tuumaleppe rikkumise suhtes samme ei astu.

Ähvardus edastati vaid päevad enne seda, kui need kolm riiki otsustasid rakendada 2015. aasta Iraani tuumaleppes sätestatud vaidluste lahendamise mehhanismi. USA teatas samal päeval, et toetab Londoni, Pariisi ja Berliini sammu.

Ühe Washington Posti allika sõnul nägid USA-poolses surves väljapressimist. Teine allikas aga märkis, et kolm riiki olid juba enne Washingtoni ähvardust lepet rikkunud Iraani suhtes karistavaid samme astumas ning seega ei mänginud Washingtoni surve tegelikult otsustavat rolli.

President Trump on välispoliitikas korduvalt kasutanud tollimaksude kehtestamist või nendega ähvardamist kaubandusläbirääkimiste osana, kuid aja jooksul on tema administratsioon käitunud sellisel viisil üha rohkem ka liitlaste või muidu sõbralike riikide suhtes.

EL ärgitas taas Iraani tuumalepet elus hoidma

Euroopa Liidu välispoliitika juht kohtus neljapäeval Indias Iraani välisministriga, et rõhutada Teheranile 2015. aasta tuumaleppe elushoidmise tähtust, teatas Brüssel avalduses. 

EL-i välispoliitika juht Josep Borrell kohtus pealinnas New Delhis Mohammad Javad Zarifiga.

Tuumakokkulepe on "tähtsam kui kunagi varem" Lähis-Idas kasvanud pingete tõttu, ütles Borrell kohtumisel, teatas EL avalduses. 

Pooled pidasid "otsekohese vestluse", milles Borrell "rõhutas Euroopa Liidu jätkuvat huvi tuumaleppe säilitamiseks". 

Kokkulepe Iraani ja mitme suurriigi vahel allkirjastati eesmärgiga, et Iraan ei saaks ehitada tuumarelva. USA astus leppest välja 2018. aastal, mille järel hakkas Iraan järk-järgult leppes sätestatud kohustustest taganema. 

Euroopa leppe osapooled Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia teatasid sel nädalal, et käivitavad Iraani rikkumiste tõttu leppes sätestatud vaidluste lahendamise mehhanismi. Euroopa sõnul oli nende sammu eesmärk mõjutada Iraani lepet taas austama. 

Zarif süüdistas Euroopat leppe mahamüümises USA-le, et vältida tollimakse Euroopa ekspordile. 

"Kui tahate oma põhimõtteid maha müüa, laske käia," kirjutas Zarif Twitteris. "Aga ärge tõstke end moraalselt ega õiguslikult kõrgemale positsioonile."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: