Suurriigid otsisid Berliinis lahendust Liibüa kriisile

Berliini tippkohtumine.
Berliini tippkohtumine. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Berliinis algas tippkohtumine Liibüa kodusõjale lahenduse leidmiseks.
Saksamaa kantsler Angela Merkel on kohtumisele kutsunud 12 riigijuhti ning ÜRO, Euroopa Liidu, Aafrika Liidu ja Araabia Liiga esindajad.

Kutsutute seas on Vene, Türgi, Prantsuse, Itaalia ning Briti riigijuhid ning USA välisminister Mike Pompeo. Kohal on ka Liibüa rivaalid: peaminister Fayez al-Sarraj ning kindral Khalifa Haftar, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesmärk on leida konfliktide poliitiline lahendus ning ohjeldada välissekkumist. Liibüas on valitsenud kaos 2011. aastast alates, mil kukutati Muammar Gaddafi ja riik langes kodusõtta.

Liibüa rahukonverentsil Berliinis osalenud riigid lubasid konflikti sekkumisest hoiduda ja jätkata relvamüügiembargot, teatas pühapäeva õhtul ÜRO peasekretär Antonio Guterres.

"Kõik osalejad lubasid Liibüas relvastatud konflikti sekkumisest hoiduda," kinnitas Guterres.

"Ühtlasi oldi üksmeelel, et Liibüa relvaembargot tuleb jätkata ja seda karmilt kontrollida," lisas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles pühapäeval, et Liibüa vaenupoolte vahel pole endiselt suudetud algatada tõsist dialoogi.

"On selge, et meil ei ole siiani õnnestunud algatada tõsist ja stabiilselt dialoogi nende vahel," ütles Lavrov Berliini rahukonverentsil ajakirjanikele.

Lavrov möönis siiski, et "väikesi samme edasi" on tehtud.

USA välisminister Mike Pompeo ütles pühapäeval Twitteris, et kõik Liibüa konfliktipooled peavad püüdma ÜRO kaudu lahendada vaidlusküsimused ja saavutama vägivalla lõppemise oma riigi territooriumil.

"Saabunud on aeg, et liibüalased võtaksid vastu otsuse oma tuleviku osas. See tulevik peab olema vägivallatu, seda peaksid toetama välispartnerid. Kutsume kõiki pooli kasutama tekkinud võimalust ja ÜRO-toetatud vahenduse kaudu tegelema poliitiliste, majanduslike probleemide ja küsimuste lahendamisega, mis on seotud turvalisusega," kirjutas ta.

Merkel kutsus kohtumisele 12 riigijuhti ning ÜRO, Euroopa Liidu, Aafrika Liidu ja Araabia Liiga esindajad.

Kriis lahvatas uue hooga aprillis, kui Gaddafi režiimi kindral Khalifa Haftar alustas Tripoli vallutamise kampaaniat.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: