Salvini kaotas võimaluse Itaalia valitsuse kukutamiseks

Foto: Reuters/Scanpix

Itaalia opositsioonipoliitiku Matteo Salvini paremäärmusluses süüdistatud erakond Liiga ei suutnud võita olulisi regionaalvalimisi ning kaotas sellega võimaluse hapra koalitsioonivalitsuse kukutamiseks, näitasid esmaspäeval avaldatud ametlikud tulemused.

Liiga lootis võita Emilia Romagna maakonna valimised ja sundida Itaaliale peale ennetähtaegsed üldvalimised, kuid valijate suur aktiivsus soosis võimul olevat vasaktsentristi Stefano Bonaccinit, vahendasid Reuters, AFP, Yle ja EUobserver.

Demokraatliku Partei kandidaati Bonaccinit toetas valimistel 51,36 ja Liiga kandidaati Lucia Borgonzonit 43,68 protsenti valijatest.

Emilia Romagna on olnud üle 70 aasta vasakpoolsete kants, kuid viimastel aastatel on parempoolsed kogunud toetust maapiirkondades ja väikelinnades. Valimiseelsed küsitlused näitasid PD ja Liiga tasavägist toetust.

Calabria maakonnas, kus samuti kohalikke valimisi peeti, võitsid seevastu parempoolsed ja populistid, kuid seal jõudis esikohale ehk kuberneri ametisse mitte Salvini partei või teine paremäärmuslikuks peetav partei Itaalia Vennad, vaid nendega liidus oleva kunagise peaministri Silvio Berlusconi paremtsentristliku erakonna Forza Italia kandidaat Jole Santelli.

Salvini nõuab ennetähtaegseid valimisi ja tahab nendega välja vahetada peaminister Giuseppe Conte koalitsioonivalitsuse, kuhu kuuluvad sisetülide tõttu äsja juhti vahetanud liikumine M5S ja vasaktsentristlik Demokraatlik Partei (PD).

Salvini, Conte eelmise valitsuse asepea- ja siseminister, jäi töökohast ilma eelmisel aastal. Tema erakond lahkus valitsusest, kui ta üritas Contest lahti saada ja kutsuda esile ennetähtaegsed valimised. Valimistel ennustati võitu Liigale, kuid Salvini manööver kukkus läbi, kui Conte läks valitsusse M5S-i ja PD-ga ning valimised jäid ära.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: