Itaalia prokuratuur uurib väiteid Salvini erakonna Vene-raha kohta

Matteo Salvini 2015. aastal Euroopa Parlamendis Putini pildiga T-särgis.
Matteo Salvini 2015. aastal Euroopa Parlamendis Putini pildiga T-särgis. Autor/allikas: Salvini Facebooki-leht

Kohaliku meedia teatel on Itaalia prokuratuur alustanud juurdlust seoses ajakirjanduses avaldatud väidetega, et siseminister Matteo Salvini erakond Liiga on pidanud läbirääkimisi saamaks Venemaalt rahalist toetust.

Juurdlus lähtub seadusesätetest, mille kohaselt ei tohi Itaalia erakonnad välismaalt rahalist toetust saada, vahendasid Raadio Vaba Euroopa ja BBC.

Eelmise aasta oktoobris Moskvas toimunud läbirääkimistest Salvini lähedase nõuniku Gianluca Savoini ja Venemaa esindajate vahel kirjutas veebruaris Itaalia väljaanne L'Espresso. Käesoleval nädalal avaldas kohtumise helisalvestise ja lahtikirjutuse väljaanne BuzzFeed.

Artiklite sisuks on Itaalia ja Venemaa vaheline ulatuslik naftalepe, mille raames olevat aga tegelikuks eesmärgiks olnud liigutada Vene raha - väidetavalt kuni kümneid miljoneid dollareid - Salvini erakonnale. Samas ei selgu kummastki artiklist ega vestlustest, kas selline tehing ka kunagi teoks tehti. Küll on aga vestluste tähelepanuväärsemaks osaks see, kuidas omavahel räägitakse Euroopa poliitika ümberkujundamisest nii Liigale kui ka Venemaale sobival viisil.

Häälekalt Kremli-sõbralikke avaldusi teinud Salvini on nii varem kui ka nüüd Venemaalt raha saamist eitanud. Pärast BuzzFeedi artiklit kinnitas ta ajakirjanikele, et pole Venemaalt võtnud ühtegi "rubla, eurot, dollarit ega ka liitrit viina".

Nõunik Savoini tunnistas neljapäeval, et kohtus Moskvas tõepoolest Vene ärimeestega, kelle nime ta ei maininud, kuid mingit seadusrikkumist pole tema kinnitusel toimunud.

Itaalia meedia väitel alustas prokuratuur teema uurimist juba veebruaris pärast L'Espresso artiklit, kuid avalikkuseni jõudsid teated alustatud juurdlusest alles pärast äsjast BuzzFeedi lugu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: