Keskkriminaalpolitsei pidas kinni ITK juhi ja veel kolm töötajat

{{1580290680000 | amCalendar}}
Foto: Ida-Tallinna keskhaigla

Keskkriminaalpolitsei pidas teisipäeval kinni Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) juhi Ralf Allikvee, kaks kirurgi ja ühe haldusosakonna töötaja. Lisaks neile peeti kinni üks ettevõtja.

Mainitud isikute kinnipidamist kinnitas ERR-ile ITK nõukogu esimees, majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Kinnipeetud juhatuse liikmele ja kahele arstile esitati kahtlustus riigihangete teostamise nõuete rikkumises eriti suures ulatuses ehk hankel maksumusega üle 400 000 euro. Kinni peetud arstidele ja neljandale kinnipeetule, haigla töötajale, esitati kahtlustus altkäemaksu võtmises, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur. Kahtlustuse järgi soositi ühe meditsiiniseadme hanget läbi viies konkreetset hankes osalenud äriühingut. Lisaks haigla töötajatele peeti kinni ka kahtlustuse järgi ebaseaduslikult hanke võitnud äriühingu esindaja.

Politsei otsis teisipäeval läbi kahtlustatavate töö- ja elukohad, samuti kuulati üle kahtlustatavad ja tunnistajad. Kaks kahtlustatavat vabastati teisipäeval, ülejäänud vabastatakse pärast menetlustoimingute lõppu. Prokuratuur ei taotle ühegi kahtlustatava vahistamist.

"Etteheide on selles, et ei olegi korradatud hanget olukorras, kus tegelikult seadus näeb otsesõnu ette, et peab olema kohustuslik hange. Ja teisel juhul on hange tõepoolest korraldatud, kuid seda on tehtud selliselt, et võidaks tingimata üks konkreetne pakkuja," selgitas eriasjade prokurör Leelet Kivioja.

Kivioja ütles, et teisipäeval ning kolmapäeval annavad kahtlustuse sisu kohta omapoolse selgituse kinnipeetavad ning jätkub tõendite kogumine.

"Edasise menetluse eesmärk on saada ammendav ülevaade kahtluse all oleva hanke läbiviimise kohta. Pärast kõigi asjaolude kindlakstegemist on prokuratuuril võimalik langetada otsus selle kohta, kas esitada süüdistus või mitte," täpsustas prokurör Kivioja.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul tuleb avalikus sektoris panustada riigihangete ausale läbiviimisele ning seda aitavad tagada kõigile samad konkurentsitingimused.

"Kellegi eelistamine on avalike vahendite väärkasutamine ja lisaks saab korruptsiooni tagajärjel kannatada aus ettevõtluskeskkond. Seetõttu peavad nii era- kui avalik sektor lähtuma kõrgematest väärtustest ning kasutusele võtma vajalikud meetmed korruptiivsete ilmingute maandamiseks," lisas Ombler.

Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Kolmapäeva hommikul kogunes erakorraliselt ITK nõukogu, kes otsustas peatada tähtajatult juhatuse esimehe Ralf Allikvee volitused. Nõukogu määras ITK juhatuse esimehe kohusetäitjaks teise juhatuse liikme, ravijuht Ene Hallingu.

"ITK juhatusel on praegu oluline tagada haiglas töörahu ja usaldus ning teha vajalikud ümberkorraldused, et mõju patsientidele oleks võimalikult väike. Kui uurimistoimingute ajaks kinni peetud arstide töölt eemalviibimine mõjutab otseselt mõne patsiendi protseduuri või konsultatsiooni, siis võtab haigla iga patsiendiga ise ühendust," ütles ITK nõukogu esimees Taavi Aas.

Prokuratuur kahtlustatavate nimedest ja konkreetsetest hangetest ei räägi, kuid "Aktuaalse kaamera" andmetel puudutab uurimine ITK lülisambakirurgia keskust, mida juhib kirurg Taavi Toomela ja kus kirurgina töötab ka Ralf Allikvee poeg Rasmus Allikvee, kes samuti kahtlustavate ringis on.

"Ma väga loodan, kuna tegemist on tõesti oma eriala professionaalidega, et nad oma arstipraksist jätkavad. Loomulikult saab see olema nende otsus. Mis puudutab juhtimisõigust, juhtimisotsuseid, siis nende jätkamise üle me saame ikkagi otsustada siis, kui meil on rohkem andmeid," ütles Aas.

Kõlvart: teeme kõik, et linnas korruptsiooni ennetada

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles juhtumit kommenteerides, et linnal puudus teadmine korruptsiooni kohta ITK-s ning et kahtlustustest saadi teada teisipäeva õhtul prokuratuurilt. Kõlvarti sõnul on juhtum "kahetsusväärne" ning "linna imidžit riivav" ajal, kui tegelikult üritatakse süsteemselt korruptsiooni ennetada.

"Ka mina sain alles prokuratuuri pressiteatest teada, et politseid ja prokuratuuri huvitavad just riigihanked. Me ei saa öelda, et viimasel ajal meie sisekontroll oleks uurinud seda teemat just selles asutuses. Samas meie sisekontroll praegu tegeleb (linna) asutuste kontrollimisega regulaarselt," lausus Kõlvart.

Linnapea sõnul laiendati mullu linna sisekontrolli tööplaani ning tänavu on kavas kontrollida rohkem linnale kuuluvaid asutusi kui kunagi varem.

"Sinna (ITK-sse) me tõepoolest ei jõudnud. Samas ma tean, et ITK nõukogul oli plaanis auditeerida hankemenetlusi. Tänaseks on selge, et uurimine ja auditeerimine hakkavad toimuma samaaegselt," ütles Kõlvart.

Kõlvart andis enda sõnul juba mullu käsu, et üle vaadataks iga linnale kuuluva sihtasutuse ja äriühingu perspektiivid ning töökorraldus. Peamine eesmärk oli selgeks teha, milliseid asutusi on linnal tegelikult vaja ja milliseid mitte.

"ITK puhul eksistentsiaalset küsimust ei ole, aga mis puudutab juhtimist, siis selline küsimus kindlasti tekib," märkis Kõlvart.

Kõlvart ütles, et nii kaua, kui Allikvee on kahtluse all, ei ole võimalik, et ta jätkaks suure linnaasutuse juhina. "Mis saab arstidest, kes kinni peeti, seda me praegu ei oska öelda. Selles osas tulevad kommentaarid politseilt ja prokuratuurilt," lausus linnapea.

"Meie eesmärk on, et tekkinud olukorra mõju teenuse kvaliteedile ja patsientide jaoks oleks minimaalne. Eesmärk on, et patsientide ravijärjekorrad ei pikeneks; juhul kui risk tekib, võtab haigla iga patsiendiga ise ühendust. Tagatud peab olema haigla kollektiivi töörahu," ütles Kõlvart.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Marko Tooming, Hannes Sarv

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: