Itaalia kuulutas koroonaviirusega seoses välja kuuekuulise eriolukorra

{{1580439000000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Itaalia valitsus kuulutas reedel uue eluohtliku koroonaviiruse leviku tõkestamiseks välja kuus kuud kestva eriolukorra, pärast kahe nakatumise kinnitamist Roomas.

Neljapäeval teatas Itaalia kõigi Hiina vaheliste lendude tühistamisest, kui selgus, et kaks Itaalias puhkavat Hiina turisti on viirusega nakatunud.

Paari ravitakse Rooma Spallanzani nakkushaiguste instituudis.

Eriolukorra väljakuulutamine annab piirkondlikele võimudele lisavolitusi ning vähendab bürokraatlikke takistusi, kirjutab Itaalia meedia.

Politsei eraldas paari ööbimispaigaks olnud hotelliruumi pealinna keskosas. Teistelt samas grupis Itaaliasse tulnud hiina turistidelt võeti viiruseproovid, kuid tulemused pole veel selgunud.

Proovid võeti ka hotellis töötavalt 42-aastaselt rumeenlaselt, teatas meedia.

Itaalia peatas neljapäeval Hiina ja Itaalia vahelise lennuliikluse, kuid lubas maanduda kõikidel enne keeldu õhku tõusnud lennukitel. Lisaks laseb Itaalia Hiina naasta samade lennukitega tagasireisi tegema pidanud reisijad.

Hiinast Wuhanist alguse saanud SARS-i-laadne koroonaviirus on seni tapnud 213 inimest ning levinud vähemalt 18 riiki. 

Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas uue viiruse neljapäeval rahvusvaheliseks rahvatervise hädaolukorraks.

Lapimaal on Wuhani viiruse pärast karantiinis 10 inimest

Soome põhjaosas asuv Lapimaa keskhaigla võttis vastu kaks uut Wuhani koroonaviirusega kokku puutunud inimest, ütlesid ametnikud.

Uute tulijatega koos on Wuhani viiruse tõttu karantiinis kümme inimest. Neist neli on karantiinis haiglas ja kuus kas kodus või kodustes tingimustes, näiteks hotellis, ütles Lapimaa haiglapiirkonna nakkushaiguste arst Markku Broas.

Jätkuvalt on leidmata 14 viirusega arvatavasti kokku puutunud inimest, kuid neid otsitakse aktiivselt. Lapimaa keskhaigla sõnul teeb otsuseid viirusega kokkupuutunute kohta tervishoiuinstituut THL ja instituut on see, kes neid kätte saada üritab.

Varem reedel teatati, et kahel Lapi keskhaiglas karantiinis oleval inimesel Hiina uut koroonaviirust ei tuvastatud. Viiruseproovid andsid küll eitava vastuse, kuid nad püsivad karantiinis.

Ühe inimese proovide tulemus peaks tulema reede õhtul.

Viirusesse nakatunud hiinlanna seisund on jätkuvalt hea.

Iisrael teatas Hiina lendude peatamisest

Iisraeli tervishoiuminister ütles neljapäeval, et ka tema riik peatab seoses koroonaviiruse epideemiaga kõik lennud Hiinast. "Me ei luba lähitulevikus meie riigis maanduda ühelgi Hiinast saabuval lennukil, mitte ainsalgi," ütles televisioonis üle kantud pressikonverentsil Yaakov Litzman.

Lendude peatamisest oli enne teatanud suur hulk tuntud lennufirmasid, teiste seas Lufthansa, Air France ja Finnair.

Reedel kuulutas Itaalia valitsus koroonaviiruse leviku tõkestamiseks välja la eriolukorra.

USA soovitas kodanikel Hiinasse mitte reisida

USA välisministeerium soovitas neljapäeva hilisõhtul seoses uue koroonaviiruse haiguspuhanguga kodanikel Hiinasse mitte reisida. Tegemist on neljanda ehk kõige kõrgema astme reisihoiatusega.

Hiina uue koroonaviiruse ohvrite arv tõusis 212 inimeseni, kui Hubei provintsi tervishoiuametnikud teatasid reedel 42 uuest surmajuhtumist.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas neljapäeval, et määratles Hiina koroonaviiruse haiguspuhangu rahvusvaheliseks terviseohuks.

Hubei provintsis asuvast Wuhanist 31. detsembril leitud uus koroonaviirus 2019-nCoV levib jätkuvalt nii kodu- kui välismaal ning mitu riiki on oma kodanikud Hiinast evakueerinud.

Briti lennuk evakueeritutega jõudis Wuhanist tagasi

Lennuk Hiinast, uue koroonaviiruse epideemia keskmest Wuhani linnast jõudis reedel evakueeritud Briti kodanikega Ühendkuningriiki tagasi, teatas AFP reporter lennujaamast.

Lennuk maandus kella 13.30 paiku Oxfordshire's Brize Nortonis asuvas õhujõudude baasis, pardal 83 Briti ja 27 teiste riikide kodanikku.

Suurbritanniasse naasvad inimesed isoleeritakse 14 päevaks Loode-Inglismaal asuvasse meditsiiniasutusse.

"See on tervitatav uudis, et meie evakuatsioonilend on nüüd Wuhanist lahkunud," ütles välisminister Dominic Raab avalduses.

Prantsusmaa evakueeris Wuhanist paarsada kodanikku

Prantsusmaa evakueeris reedel viiruspuhanguga seoses Hiinas asuvast Wuhani linnast erilennuga umbes paarsada kodanikku, teatas lennul viibiv uudisteagentuuri AFP ajakirjanik.

Sõjaväelennuk suundub Prantsusmaa lõunapiirkonda, kus evakueeritud peavad kaks nädalat karantiinis viibima.

Hiinast Wuhani linnast koos 180 inimesega evakueeritud Prantsuse kodanik pandi koroonaviiruse sümptomitega haiglasse, ütles tervishoiuminister Agnes Buzyn hiljemreedel.

Lennuk evakueeritutega maandus Marseille' lähedal sõjaväebaasis ja haigestunu viidi sealt kohe Timone'i haiglasse, ütles reisijatel vastas olnud minister.

Wuhanist on oma kodanukud ära toonud ka Jaapan ja USA. Lähipäevadel on Ühendriikidel plaanis korraldada veel teine erilend. Suurbritannia kavatseb reedel ära tuua paarsada kodanikku. Samadest kavatsustest on teatanud ka Uus-Meremaa ja Austraalia. 

Portugalist tõusis neljapäeval õhku reisilennuk, et tuua Hiina koroonaviiruse koldest ära umbes 350 eurooplast. Hiinast tuuakse ära umbes 350 eri Euroopa riikide kodanikku.

Hiina uue koroonaviiruse ohvrite arv tõusis 213-ni, kui Hubei provintsi tervishoiuametnikud teatasid reedel 42 uuest surmajuhtumist. Keskvalitsuse teatel suri veel üks inimene mujal Hiinas.

Hiina lubas Saksamaal oma kodanikud taudikoldest ära tuua

Hiina andis Saksamaale loa oma kodanikud koroonaviiruse levikualalt ära tuua, lennuk läheb neile reedel järgi, ütles ajakirjanikele Saksa välisminister Heiko Maas.

"Meil on Hiina võimudelt kõik vajalikud load, et meie kaaskodanikud evakueerida, seepärast asub neil minutitel Hiina poole teele Bundeswehri lennuk," ütles Maas.

Ministri sõnul evakueeritakse veidi rohkem kui sada inimest, neist nakatunud ei ole keegi. 

Poola LOT saadab lennuki Pekingisse EL-i kodanikke evakueerima

Poola lennufirma LOT saadab reisilennuki Pekingisse Poola ja teiste Euroopa Liidu riikide kodanikke koroonaviiruse ohu eest evakueerima.

"Lennuk lendab reedel Varssavist Pekingisse ning toob tagasi Hiina jäänud LOT-i meeskonnaliikmed ja teised Poola ja EL-i reisijad, kes otsustavad naasta," ütles lennufirma pressiteates.

LOT teatas varem, et peatab vähemalt 9. veebrurini kõik lennud Hiina, kuid on valmis Poola valitsuse palvel veel kodanikke evakueerima.

Asetervishoiuminister Waldemar Kraska ütles reedel, et valitsus teeb ettevalmistusi evakueerimaks 31 poolakat koroonaviiruse epitsentrist Wuhani linnast.

Ta lisas, et lend peaks toimuma lähipäevil. Esialgu suundutakse Prantsusmaale ja sealt edasi Poola.

Lõuna-Koreas pandi haiglasse 18 Wuhanist evakueeritud inimest

Lõuna-Koreas pandi viirusesümptomite tõttu haiglasse ühtekokku 18 Hiina Wuhani linnast evakueeritud lõunakorealast, teatasid Souli tervishoiuametnikud reedel.

Tšarterlend 368 Lõuna-Korea kodanikuga saabus Wuhanist reede hommikul.

Lõuna-Korea tervishoiuministri asetäitja Kim Gang-lip ütles ajakirjanikele, et 18 naasnud inimesel olid koroonaviiruse sümptomid ja nad paigutati Soulis kahte haiglasse.

Ta lisas, et 350 inimest, kellel polnud haigussümptomeid, jäävad kaheks nädalaks Souli lähedal asuvasse keskusesse. Neil ei ole lubatud sealt väljuda ega võtta vastu külalisi.

Reede pärastlõuna seisuga oli Lõuna-Koreas registreeritud 11 koroonaviiruse juhtumit. Nende seas on kolm inimest, kes said viiruse Hiinat külastamata.

Lähipäevil toob Lõuna-Korea Wuhanist ära veel umbes 300 oma riigi kodanikku.

Kanada toob Hiinast ära ligi 200 kodanikku

Kanada sai Hiinalt loa evakueerida oma pea 200 kodanikku koroonaviiruse epitsentrist Wuhani linnast, teatas Kanada välisministeerium reedel.

Kanada välisminister François-Philippe Champagne helistas neljapäeva õhtul Hiina ametivennale Wang Yile ja palus koostööd Hiina valitsusega, et aidata Kanada kodanikke, kes soovivad piirkonnast lahkuda.

Wang vastas positiivselt, ütles ministeerium avalduses.

Ottawa rentis lennuki, et 196 Wuhanist lahkuda soovivat kanadalast kodumaale tuua, kuid seni ei olnud Hiinalt maandumisluba saadud.

Luba on vaja, sest Hiina võimud on Wuhani epideemia laienemise takistamiseks sisuliselt sulgenud.

Kanada suhted oma suuruselt teise kaubanduspartneriga on pinevad alates 2018. aasta detsembrist, mil Vancouveris peeti USA nõudel kinni Huawei juht Meng Wanzhou.

Pakistan peatas koroonaviiruse tõttu Hiina-lennud

Pakistan peatas reedel ajutiselt kõik otselennuühendused Hiinaga, kuna uue koroonaviiruse epideemia tõttu on kuulutatud välja ülemaailmne hädaolukord.

"Me peatasime 2. veebruarini kõik otselennud Hiina ja Hiinast," ütles Pakistani tsiviillennundusameti pressiesindaja Abdul Sattar Khokhar.

Põhjust ta ei esitanud. Pühapäeval otsustatakse, kas lende jätkatakse.

Otsus puudutab kolme lennufirmat: Pakistan International Airlinesi (PIA), Air Chinat ja China Southern Airlinesi.

Pakistanis ei ole veel ühtki kinnitatud koroonaviirusse nakatumist, küll aga on haigestunud neli Hiinast õppivat Pakistani tudengit.

Hiinas elab 28 000 - 30 000 pakistanlast, üle 500 neist viiruse epitsentris Wuhanis.

Välisministeerium ütles neljapäeval, et neil ei ole praegu kavatsust Pakistani kodanikke Hiinast evakueerida. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: