Vene riigiduuma võttis vastu põhiseadusreformid

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Autor/allikas: Kremlin.ru

Vene riigiduuma võttis kolmapäeval viimasel lugemisel vastu põhiseadusreformid, mis annavad president Vladimir Putinile võimaluse veel kaheks ametiajaks riigipeaks kandideerida.

Põhiseadusmuudatuste paketi poolt hääletas 383 riigiduuma liiget, 43 jäi erapooletuks, kuid vastu ei olnud keegi.

Nüüd peab reformid heaks kiitma ülemkoda ehk föderatsiooninõukogu. Seejärel pannakse need 22. aprillil rahvahääletusele.

Putin tegi reformiplaanid teatavaks jaanuaris, kuid on korduvalt eitanud kavatsust ende abil oma võimuperioodi pikendada. Tema neljas ja seniste seaduste põhjal viimane ametiaeg lõppeb 2024. aastal.

Kui muudatus referendumil heakskiidu saab, võiks Putin aga ametis olla näiteks 2036. aastani, mil ta on 84-aastane.

Teisipäeval tegi aga valitsuspartei Ühtne Venemaa seadusandja Valentina Tereškova ettepaneku loobuda presidendi ametiaja piirangud või kirjutada ühte eelnõu paragrahvidest sisse säte, et pärast uue põhiseaduse jõustumist on praegusel presidendil, nagu ka igal teisel kodanikul õigus saada valitud riigipeaks.

Ettepaneku üle peab otsustama konstitutsioonikohus.

Uue põhiseadusega saab president ka võimu riigi kõrgeimate kohtute kohtunikke vallandada ja parlamendis vastu võetud seadusi tagasi lükata.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: