Riigiduuma lubas Putinil jätkata presidendina ka pärast 2024. aastat

{{1583847540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/TASS/Alexei Nikolsky

Teisipäeval riigiduumasse saabunud Venemaa president Vladimir Putin on nõus põhiseadusmuudatustega, mis annavad talle võimaluse jätkata presidendiametis ka pärast praeguste ametiaegade lõppemist. Riigiduuma kiitis plaani juba heaks, nüüd vajab see vaid heakskiitu konstitutsioonikohtus ja referendumil.

Putin nõustus muudatusega juhul, kui selle kiidab heaks Venemaa konstitutsioonikohus. Muudatuse ettepanek on lihtsustatult selline, et ka ametisolev president saab uuesti olla valitud riigipea ametisse, vahendasid Meduza, Raadio Vaba Euroopa ja Yle.

Putini sõnul saab selle küsimuse üle otsustada aprillis toimuval põhiseadusemuudatusi puudutaval rahvahääletusel. President rõhutas, et põhiseadust muudetakse vaid siis, kui valijad selle referendumil heaks kiidavad.

Putin märkis, et põhiseadusesse võib teha muudatuse, millega tema senised ametiajad enam arvesse ei lähe. Tema sõnul peaks sellise muudatuse kiitma heaks ka Venemaa konstitutsioonikohus.

Praegu võimaldab Venemaa konstitutsioon presidendile kaht järjestikkust kuue aasta pikkust ametiaega.

67-aastane Putin oleks pidanud presidendiametist taanduma 2024. aastal, kui tema teine ​​järjestikune ametiaeg lõpeb. Kui muudatus referendumil heakskiidu saab, võiks Putin aga ametis olla näiteks 2036. aastani, mil ta on 84-aastane.

Riigiduuma, kus toimus seniste põhiseadusmuudatuste eelnõu teine lugemine, tegutses kiirelt ning kiitis Putini ametiaja võimaliku pikendamise ka koheselt heaks. Poolt hääletas 380 ja vastu 43 rahvasaadikut. Vastu hääletajateks olid kommunistide fraktsiooni liikmed.

Hiljem läbisid ka muud põhiseadusmuudatused teise lugemise. Eelnõu kolmas lugemine peaks riigiduumas aset leidma kolmapäeval.

Ettepanekuga presidendi ametiaegade piirangud lõpetada tuli teisipäevasel istungil esimesena välja Ühtse Venemaa rahvasaadik, endine kosmonaut Valentina Tereškova.

Tema sõnul tuleks piirangutest üldse loobuda või teha seda vähemalt Putini puhul. Esimest varianti ehk ametiaegade piirangu täielikku kaotamist Putin ise aga ei toetanud.

Jaanuaris moodustatud põhiseaduse muutmise töögruppi kuuluv Tereškova selgitas ettepanekut tehes, et küsimus polevat Putinis, vaid Venemaa tulevikus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: