Eesti valitsemissektori võlatase oli mullu kaheksa protsenti SKP-st

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Valitsemissektori eelarve üle- või puudujääk allsektoriti, 2010-2019

Statistikaameti esialgsete andmete kohaselt oli Eesti valitsemissektori eelarve puudujääk 2019. aastal 0,3 protsenti ja võlatase kaheksa protsenti sisemajanduse koguproduktist.

Möödunud aasta lõpus ületasid valitsemissektori koondeelarve kulud tulusid 90,4 miljoni euroga. Defitsiidiga lõpetasid nii keskvalitsuse kui ka kohaliku omavalitsuse allsektor, tulude puudujääk oli vastavalt 131 ja 31,1 miljonit eurot. Seevastu sotsiaalkindlustusfondide allsektori eelarve ülejääk püsis 2018. aastaga sarnasel tasemel, moodustades 71,7 miljonit eurot.

Valitsemissektori konsolideeritud võlg ehk niinimetatud Maastrichti võlg oli aasta lõpuks ligi 2,4 miljardit eurot, mida oli 2018. aastaga võrreldes üheksa protsenti rohkem. Suurenes nii keskvalitsuse võlg kui ka võlg kohalike omavalitsuste allsektoris. Pikaajaliste laenudega seotud kohustused suurenesid aastaga üheksa protsenti.

Keskvalitsuse koguvõlg oli 2,7 miljardit eurot, millest 1,1 miljardit eurot moodustasid kohustused teiste allsektorite vastu. Välisvõla osatähtsus keskvalitsuse võlakohustustes oli 50 protsenti. Välisvõlg suurenes võlakirjade emiteerimise ja Euroopa Investeerimispangalt võetud laenu tõttu. Keskvalitsusse kaasatud avalik-õiguslike juriidiliste isikute, sihtasutuste ja ettevõtete välja antud pikaajaliste võlakirjade maht oli aasta lõpus endiselt 48,5 miljonit eurot. Erinevalt varasematest aastatest oli aga 100,2 miljoni euro eest välja antud ka lühiajalisi võlakirju.

Kohalike omavalitsuste allsektori koondvõlg suurenes 2018. aastaga võrreldes 2 protsenti ja oli 752,1 miljonit eurot. Pikaajaliste võlakirjade maht vähenes aastaga 32 protsenti ja laenudega seotud kohustused kasvasid 11 protsenti. Kohustused välismaailma vastu moodustasid 41 protsenti kohalike omavalitsuste võlast.

Sotsiaalkindlustusfondid valitsemissektori võlga ei panustanud.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: