Esialgsed andmed: inimesed jäid eriolukorras paiksemaks

Ootamatult inimtühjaks muutunud Viru tänav
Ootamatult inimtühjaks muutunud Viru tänav Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kriisikomisjonile koostatud liikuvusanalüüsi esialgsed tulemused näitavad, et eriolukorra kehtestamisega on kaasnenud liikuvuse vähenemine, teatas statsitikaamet.

Statistikaametile laekusid neljapäeval Elisa, Tele2 ja Telia tehtud liikuvusanalüüsi koondtabelid.

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi sõnul näitavad analüüsi esimesed tulemused, et eriolukorra ajal on liikuvus vähenenud. "Paiksete mobiilide hulk kasvas Eestis tervikuna 13 protsenti peale eriolukorra kehtestamist. Püsivalt jäid kodumasti piirkonda täiendavalt üle 150 000 inimese," ütles Mägi.

Täpsemad tulemused avaldab statistikaamet 8. aprillil. 

Kriisikomisjoni tellitud liikuvusanalüüsi eesmärk uurida, kuidas Eesti ühiskond on eriolukorras rakendatud meetmed vastu võtnud ehk kas inimesed on jäänud paiksemaks.

Eelmisel reedel sõlmitud kokkuleppe kohaselt tegid mobiilioperaatorid eraldi oma klientide liikumisanalüüsi, kasutades algandmetena mobiilsidevõrgu anonüümseid andmeid alates 20. veebruarist 2020. Liikuvusanalüüsi koostamist ja edastamist jätkatakse eriolukorra lõpuni.

"Koostöö mobiilioperaatoritega on olnud väga hea ja tunnustan nende kiiret tegutsemist selles ajakriitilises projektis," ütles Mägi.

Analüüsis ei kasutatud mobiilioperaatorite klientide reaalajaandmeid ja üksikisikute liikumismustreid ei ole võimalik kõnealuste anonüümsete andmete põhjal analüüsida.  

Mobiilioperaatorid tuvastasid iga mobiilinumbri peamise asukoha. Selleks tehti kindlaks mobiilimastid, kuhu number on 24 tunni jooksul kõige kauem ühendatud. Arvesse võeti nii keskmist kui ka maksimaalset liikumiskaugust peamisest asukohast.

Igale anonüümsele mobiilinumbrile leiti peamine asukoht ja vaadeldi, kui kaua see number on olnud peamisest asukohast eemal.

Paikseks loeti mobiilinumber, kui see viibis vähemalt 95 protsenti ööpäevast oma peamise asukoha piirkonnas. Liikuvaks loeti mobiilinumber, kui see viibis üle 5 protsendi ööpäevast oma peamisest asukohast eemal.

Liikuvusanalüüs ei näita, mis riigis on Eesti inimesed viibinud või viibivad ja kuhu täpsemalt nad liiguvad, teatas statistikaamet.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: