Vabaerakonna liikmete arv on langenud kriitilise piirini

Vabaerakonna valimiskleeps.
Vabaerakonna valimiskleeps. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Vabaerakonda kuulus kolmapäeva hommiku seisuga 509 inimest, mis on ohtlikult lähedal seaduses nõutud 500 liikme miinimumile, millest allapoole langedes võib registriosakond algatada erakonna sundlikvideerimise.

Eelmises riigikogus kaheksa kohta omandud, kuid mullukevadistel riigikogu valimistel 1,2 protsenti toetust kogunud ja parlamendikünnisele alla jäänud Vabaerakonda kuulub praegu 509 liiget. Võrdlusena, 2019. aasta alguses oli Vabaerakonnal liikmeid 578, 2017. aasta alguses aga 685.

Ametlikult tegutsevas erakonnas peab olema minimaalset 500 liiget. Kui liikmete arv langeb alla selle, siis on ette nähtud ajavahemik liikmeskonna täiendamiseks, aga kui see ei õnnestu, siis erakond kustutatakse äriregistrist ehk likvideeritakse. 

Teistest erakondadest on 500 liikme piirile lähedal ka Elurikkuse Erakond, kus 8. aprilli seisuga oli 527 liiget.

Vabaerakond, Elurikkuse Erakond ja Erakond Eestimaa Rohelised (955 liiget) on viimasel ajal allkirjastavad mitmeid ühiseid põhimõtted, näiteks metsandusalaseid. Kolm erakonda on arutanud, kas minna tuleva aasta kohalikele valimistele välja ühiste nimekirjadega. Samuti ei välistata tulevikus kolme erakonna liitumist.

ERR-i tellitud Turu-uuringute märtsikuises küsitluses oli Roheliste toetus kolm, Vabaerakonnal ja Elurikkuse Erakonnal mõlemal üks protsent.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: