G20 lubas tagada maailma energiaturu stabiilsuse, naftat ei nimetanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saudide avaldatud foto OPEC+ kohtumisest.
Saudide avaldatud foto OPEC+ kohtumisest. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Maailma tööstusriikide ühenduse G20 riikide energeetikaministrid tegid reedel Saudi Araabia algatusel energiaturu stabiilsuse tagamiseks ühise avalduse. Avalduses ei olnud aga mainitud naftatootmise vähendamist, mida oodati kohtumiselt kõige enam.

"Seome ennast lubadusega rakendada viivitamatult kõiki vajalikke meetmeid tagamaks energiaturu stabiilsus," kirjutati kohtumisel tehtud ühisavalduses.

"Kinnitame, et energiasektor annab täieliku panuse koroonaviiruse võitmiseks ja sellele järgnevale maailmamajanduse taastumise toetamiseks," seisis teadaandes.

Naftakartelli OPEC leppes seni ainsat puiklevat osapoolt kehastanud Mehhiko president ütles reedel, et jõudis oma USA kolleegi Donald Trumpiga kokkuleppele naftatoodangu vähendamise vastuolusid tekitanud küsimuses.

Kui seni olid naftahinna kõnelustest osa võtnud OPEC-i riikide ja Venemaa vahelisele leppele allkirja andnud 22 maad ning Mehhiko puikles vastu, siis värske teade riigipealt Manuel Lopez Obradorilt tõi ummikseisu arvatavalt lõpliku lahenduse.

Mehhiko vähendab oma toodangumahte 100 000 barreli võrra päevas, ütles president Obrador, lisades, et Trump oli see, kes ise temaga ühendust võttis.

OPEC-i leppe alusel pidanuks Mehhiko algselt vähendama toodangumahtu 400 000 barreli võrra päevas, ent sellele seisid Mehhiko võimud vastu, nõudes vaid 100 000 barreli suuruse piirangu kehtestamist.

Obrador ütles reedel, et Trump nõustus vähendama USA toodangut veel 250 000 barreli võrra "kompensatsioonina" Mehhiko eest.

Trump kinnitas hiljem, et Ühendriigid on jõudnud Mehhikoga kokkuleppele.

"Mehhiko vähendab toodangut 100 000 barreli võrra ja see tähendab puudujääki, mille me katame ja mille nad meile hiljem korvavad," rääkis Trump.

Kreml tervitab ühtsetele arusaamadele jõudmist naftariikide peres seoses kukkunud nõudlusest tingitud naftatoodangu vähendamise küsimusega ning tervitades Mehhiko nõusolekut peab lepet sisuliselt sõlmituks, ütles Vene presidendi pressiesindaja reedel.

"President hindab leppeid positiivselt, positiivses valguses," ütles Dmitri Peskov viitega Vladimir Putinile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: