Eriolukord Osmussaarel ei erine eriti tavalisest varakevadest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Juhan Hepner/ERR

Praegune eriolukord ei ole Eesti loodepoolseima saare Osmussaare elanikele midagi uut, kuna sügistalvine ja varakevadine aeg sel väikesaarel ongi sarnane ning elanikud on sellega arvestanud ja kohanenud. Mõnel karmil talvel on rüsijää tõttu saar lausa kaks kuud olnud paadiga ligipääsmatu.

"Meile sobib see vaikus, ei ole vaja iga päev teistega nokkapidi koos olla ega poes käia," ütles viie alalise elanikuga Osmussaare saarevaht Rita Koppel intervjuus "Vikerhommikule".

Saare eluolu kirjeldanud Koppel rääkis, et elanikud on end sisse seadnud kahes eri paigas: saare keskel ja majaka juures. Päeva jooksul kohtuvad nad mitu korda ja tegutsevad koos. Teatud toidutagavaraid ostavad saarlased ette valmis kuni pooleks aastaks.

"Kunagi aastaid tagasi oli siin selline karm talv, kui kaks kuud ei saanud üle mere, sest rüsijää sõitis siin vahepeal edasi, tagasi. Sa ei sõida oma väikese paadiga siit läbi. Sellest ajast on meil selline komme, et kahe kuu varu peab olema," selgitas saarel juba 20 aastat toimetanud Koppel.

Siiski ootab Osmussaar olukorra leevendust, et külastajad saaksid saarele tulla. Tavaliselt märtsi lõpus, aprillis käivad saarel juba linnuvaatlejad ja teised loodushuvilised. Tänavu on loodusretked aga ära jäänud.

"Ootame külalisi, aga iga inimene, kes siia tuleb, peab olema väga vastutustundlik ja ta teab, et on terve ega levita viirust. See on meile väga, väga oluline" lisas ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: