Soovitus riigieksami ajal maski kanda tekitab koolides küsimusi

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riik on abiturientide riigieksamite puhuks tellinud pea 100 000 näomaski ja koostanud juhised, kuidas eksameid võimalikult vähese terviseriskiga läbi viia. Koolides tekitab just maski kandmine eksamite ajal vastakaid arvamusi. Samas kinnitab haridusministeerium, et tegemist on soovitusega, mitte nõudega.

Haridusministeeriumi koolidele saadetud juhistes on koolil palutud korraldada eksam nii, et klassiruumis ei oleks rohkem kui kümme eksamitegijat, et nende eksamiruumi sisenemine ei toimuks kambakesi koos, et neil oleks võimalik käsi pesta ja et desovahend oleks kättesaadav. Üllatav oli aga paljude jaoks see, et eksami ajal peaksid kõik kandma näomaski.

"Meie tagame kõikidele eksaminandile maskid. Kuna see on riigieksam, riigi poolt korraldatud, siis kõikidele me selle tagame, ka korraldajatele. Õpetajad on arvestatud eksamikorraldusse ja oleme arvestanud ka seda, et üheks eksamiks ühele eksaminandile oleks kaks maski," rääkis haridus- ja teadusministeeriumi välishindamisosakonna juhataja Kristin Hollo.

Ministeeriumi tellimus ligi 100 000 maskile on juba teel. Nõo reaalgümnaasiumi direktor Jaanus Järveoja on üks neist, kes leiab, et maskide kandmine ei ole mõistlik lähenemine.

"Ma arvan, et see on nii oluline häiriv tegur, et siin nagu kohustuslikkusest juttu olla ei saa," ütles Järveoja.

"Ma tean õpilast, kes läheb endast välja, kui tema armas kooli logoga pastakas tühjaks saab ja kui nüüd on tal sõltuvalt eksamist 4-6 tundi mask ees. No ma ei tea, kui sellele eelneks pikaajaline treening, siis küll, aga ei usu, et siin keegi hakkab ennast lõpus piinama."

Hollo märkis, et mingi koha pealt on isikutel oma otsustus ja vabadus. "Me päris niimoodi suruma pähe maski kellelegi ei lähe, pigem on need vahed suured, kokkupuute vältimine, kätepesemine."

Eesti keele õpetajatel on aga olnud mureks ka õigekeelsussõnaraamatute kasutamine eksamil, mida kõigile ei jagu ja mida seetõttu jagatakse. Sellele murele saadi ministeeriumist reedel leevendust.

"Eksaminand võib kaasa võtta oma ÕS-i. Eksamikomisjoni esimees siis kontrollib, kas see on puhas, et seal ei ole vahel mingisuguseid spikreid. Siis nad saavad kasutada oma ÕS-e. See võib küll olla mingisugune väljapääs," ütles emakeeleõpetajate seltsi juhatuse esimees Kaja Sarapuu.

Eksamite korraldusliku poole kõrval on aga koolide suurim küsimus praegu see, kas kaks toimuvat riigieksamit, ehk matemaatika ja eesti keel, on abituriendile gümnaasiumi lõpetamiseks kohustuslikud.

Valdavalt on koolid avaldanud ministeeriumile arvamust, et sel aastal peaksid need olema lõpetamisest lahti seotud. See otsus on aga poliitiline ja selle peab tegema valitsus. Plaanis on see järgmisel nädalal.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: