Teadusnõukogu andis heakskiidu neljale koroonaviirusega seotud uuringule

Koroonaviiruse testimine.
Koroonaviiruse testimine. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Teadus- ja arendusnõukogu (TAN) kiitis heaks neli koroonaviirusega seotud teadusuuringu teemat.

Heakskiidu saanud uuringute teemad:

Varustatuse tagamine ja riigi toimimine kriisi olukorras. Uuringu eesmärk on analüüsida Eesti elutähtsate kaupade tootmise ja töötlemise võimekust ning pakkuda välja meetmed isevarustuse paremaks tagamiseks.

Vaimse tervise uuring. Uuringu eesmärk on välja selgitada, kui suur hulk inimesi kannatab eriolukorra tõttu suurenenud depressiooni, ärevuse ja stressiga seotud haiguste käes ning kui suur on vajadus vastavate tervishoiuteenuste järele. Uuritakse, milliseid emotsioone kogetakse akuutses stressiolukorras ning kuidas nendega toime tullakse.

Lisaks on eesmärk kaardistada COVID-19 diagnoosi saanud inimeste ja nende lähedaste, meditsiinilise ja hooldekodude personali ja hingehoidjate probleeme ning leida lahendusi kriisi tagajärgedega tegelemiseks.

SARS-CoV-2 viroloogilised, immunoloogilised ja epidemioloogilised uuringud. Uuringu peamine eesmärk on SARS-CoV-2-ga nakatumise põhjuste mõistmine, saadud info baasil peamiste riskigruppide väljaselgitamine, uute viiruspuhangute korral nende gruppide tõhusam kaitse ja seeläbi nakatumiste tõsiduse vähendamine.

Viiruse leviku ja sotsiaalmajandusliku mõju hindamine, modelleerimine ning prognoosimine. Uuringu eesmärk on välja selgitada, millised on koroonaviiruse ja selle levitamise takistamiseks kasutatud meetmete sotsiaalmajanduslikud mõjud Eestis.

Uuringu käigus luuakse andmestik, metoodika ja mudelid, mis võimaldavad prognoosida pandeemia ohjamiseks kavandavate meetmete mõju viiruse leviku järellainete korral ning leida sotsiaalmajanduslikult optimaalsed meetmed viiruse levimiskiiruse kontrollimiseks Eestis.

Ettepaneku teadus- ja arendustegevuse arendamise programmi RITA alla planeeritud uuringutest koostas haridusministeerium koostöös Eesti Teadusagentuuriga (ETAg). Lisaks rahastatakse ministeeriumi ja ETAg-i koostöös väiksemamahulisi uuringuid veel teistest vahenditest.

TAN kuulas teisipäeval ära ka majandusministeeriumi plaani luua EAS-i juurde innovatsiooniagentuur, mille ülesanne on suurendada ettevõtete tehnoloogia- ja teadmusmahukust ning pakkuda selleks nõu ja abi, aga ka rahastust.

Innovatsiooniagentuuri juurde on plaanis luua rakendusuuringute ja eksperimentaalarenduse korraldamiseks iseseisva juhtimissüsteemi ja eelarvega rakendusuuringute programm (RUP), mis toetab ettevõtjaid uuringuprojektide käimalükkamisel ja sobivate partnerite leidmisel.

Arutelu innovatsiooniagentuuri ja rakendusuuringute programmi loomiseks jätkub valitsuse majandusarengu komisjonis maikuus ning esitatakse pärast TAN-iga konsulteerimist valitsusele.

Teadus- ja erendusnõukogu nõustab valitsust teadus- ja arendustegevuse strateegia küsimustes. Selle esimees on peaminister Jüri Ratas. Nõukogusse kuuluvad veel haridus- ja teadusminister, rahandusminister, väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister ning valitsuse nimetatud liikmetena Arto Aas, Jaak Aaviksoo, Toomas Asser, Tiit Land, Toomas Luman, Gunnar Okk, Maive Rute, Mart Saarma, Tarmo Soomere, Toomas Tamsar ja Oliver Väärtnõu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: