Neljapäevast taastus osaliselt reisijatevedu Tallinna-Helsingi liinil

{{1589426640000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Alates neljapäevast taastus osaliselt reisijate liiklus Tallinna-Helsingi laevaliinidel tööreisideks. Turismireisid pole endiselt lubatud.

Tallinna-Helsingi liinil teenindavad reisijaid Tallinki laevad Megastar ja Star, Viking Line laev Gabriella ja Eckerö Line laev Finlandia, teatas Tallinna Sadam.

Tallinna Sadama reisijate valdkonna ärisuunajuhi Ingrid Berezini sõnul on Vanasadama reisiterminalides valmisolek reisijate liikluse ohutuks järkjärguliseks taastamiseks olemas ning selleks on viimaste nädalate jooksul tehtud tihedat koostööd nii Helsingi sadama, laevafirmade kui ka erinevate ametkondadega.

"Oleme lisanud mitmeid märgistusi ja teavitusi reisijate hajutamiseks terminalides ja reisijate koridorides, lisanud avalikesse kohtadesse desovahendeid ning tellinud tavapärasest tihedamat pindade desinfitseerimist ja alade koristust. Meie inimesed ja koostööpartnerid on terminalides juhendamas ja jälgimas, et laevale minek ja laevalt tulek kulgeks kõigile sujuvalt ja turvaliselt," selgitas Berezin.

Tallinkil võimaldas koroonapiirangute leevendamine kasutusele võtta poole oma laevastikust.

"Tallinki seitsme väljumise puhul on neljapäeval pea 3000 reisijat ja neid reisijaid on nii Eesti kui ka Soome poolt enam-vähem võrdselt," ütles Tallinki juhatuse liige Piret Mürk-Dubout "Aktuaalsele kaamerale". Ka on uuesti reisivõimalust kasutavate eestlaste ja soomlaste hulk enam-vähem võrdne.

"Oleme saanud ka klientidelt tagasisidet, et väga palju on neid inimesi, kes on jäänud enne 11. aprilli Soome ja tahaksid nüüd tulla tagasi oma kodudesse ja perede juurde," ütles Mürk-Dubout.

Pärnus elav ja Helsingi naaberlinnas Vantaas õpetajana töötav Tiina Maripuu aga jäi koroonapiirangute tõttu lõksu vastupidises suunas ning oma klassi ees seisis ta üle pika aja uuesti alles neljapäeval.

"Ma pidin tegelikult otsustama 18.-19. märtsil, kas ma jään Soome või tulen Eestisse ära selle riskiga, et Soome tagasi tulles mind ootab karantiin. Aga kuna mul oli valida Soomes tuvipuuri suuruse ühetoalise korteri ja Pärnus oma pere ning natuke lahedamate olude vahel, siis psüühilise tervise seisukohalt ma tegin õige otsuse," rääkis Maripuu.

Tallinna ja Helsingi vahet reisijatel on vähemalt lähinädalatel põhjust arvestada sellega, et kõik - alates laeva saabumisest ning lõpedes maaleminekuga - võib harjumuspärasest kauem aega võtta. Tavatu on seegi, et koos Eesti piirivalvuritega töötavad Tallinnas Soome piirivalvurid, kes annavad reisijatele nõu Soome pääsemise eelduste kohta.

"Vaatame juba siin kõik läbi, et dokumendid oleks korras, et ei juhtuks nii, et inimene jõuab Soome ja siis saadetakse tagasi, sest ei ole kõiki dokumente ,mida vaja või ongi mingi muu probleem," ütles Soome piirivalvur Jani Tiihonen.

Päeval Tallinnast Helsingisse sõitnud ERR-i ajakirjaniku Rain Kooli hinnangul on rohkem reisijaid olnud neljapäeval Soomest Eestisse. "Kella 16.30 laevale ootas Helsingis palju erasõidukeid. See oli märk, et kuskil paisu taga on olnud vajadus Eestisse pääseda. Siin on olnud tuhandeid inimesi Eestist tööl, kes laevaliikluse katkemise tõttu pole saanud tagasi pere juurde," rääkis ta.

Soome valitsus lubab alates 14. maist siseneda Soome Schengeni piirkonna kodanikel, kellel on vajadus reisida Soome töölepingu järgselt või muul vältimatul põhjusel.

Eesti kodanike ja elanike kõrval saavad alates samas päevast Soomest Eestisse isolatsiooninõudeta töö ja õppimise eesmärgil või perekondlikel põhjustel tulla need isikud, kellel on Soome kodakondsus, elamisluba või kelle alaline elukoht on rahvastikuregistri järgi Soomes ja neil ei esine haigusnähte.

Eesti valitsus koostöös SYNLABi ja Medicumiga pakub Eesti elanikele Tallinnasse saabumisel võimalust testida end koroonaviiruse osas. Testimine on vabatahtlik ja selle eesmärgiks on vähendada viiruse võimalikku sissetoomist Eestisse.

Piirikontroll jätkub endiselt nii  Eesti kui Soome piiril. 

 

 

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: