Land: loodus- ja täppisteaduste valdkonnas tuleb tugevdada koostööd

Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks valitud Tiit Landi sõnul on Eesti kõrgharidusmaastikul vaja arendada koostööd, seda eriti loodus- ja täppisteaduste valdkonnas. Samas tuleb seejuures säilitada teatud tervislik konkurents.

Land rääkis "Esimesele stuudiole" antud intervjuus, et kõik Eesti ülikoolid on palju õppinud TTÜ vilepuhuja skandaalist. Landi sõnul on temal TTÜ vilepuhuja skandaali keeruline hinnata. Kindlasti see mõjutas see ülikooli mainet ja kuvandit, sellest õppisid aga kõik ülikoolid.

"Kõik ülikoolid tegid läbi hea eneseanalüüsi ja projektide aruandlus, finantsaruanded peavad olema korrektsed. Tahtlikku petmist ei tuvastatud ja mul pole põhjust arvata, et seda oli," sõnas Land. "Tehnikaülikool tunnistas, et oli probleeme, viidi läbi auditid ja eks meie kõigi huvi on, et selliseid probleeme tulevikus ei esineks."

Land on märkinud, et ülikool vajab stabiilsust ja töörahu, kuna ülikoolis on läbi viidud ulatuslikke reforme. Landi sõnul tekitab see inimestes ebakindlust, mistõttu kannatab ka töörahu. "Akadeemiline kogukond vajab tuge, et neil kindlust tuleviku suhtes. Töörahu on kõikides organisatsioonide vaja."

Tehnikaülikooli tulevase rektori sõnul on vaja tugevdada ülikoolide vahelist koostööd, samuti on oluline teatava konkurentsi säilitamine.

"Ülikoolide vahel konkurents teatud erialadel on kindlasti väga oluline ja see on oluline heas mõttes akadeemilise diskussiooni loomiseks, et erinevad koolkonnad omavahel arutavad ja konkureerivad heas mõttes. Konkurents ei tähenda seda, et nad ei peaks tegema koostööd," sõnas ta.

"Me võime ju arutada, kui palju peaks meil Eestis olema õigusteadust andvaid ülikoole või kõrgkoole, neid peaks olema kindlasti rohkem kui üks ja neid peaks olema ka erinevates linnades," ütles Land.

Landi sõnul on tõsine koostöövajadus täppis- ja loodusteadustes, kus on vähe tudengeid. Koostööd on tema sõnul seejuures võimalik teha TTÜ ja Tallinna Ülikooli loodusteaduste õppekavades. "Koostöö ei tähenda seda, et me peaksime hakkama midagi ühendama või ühisõppekavasid, aga näiteks ühismooduleid," sõnas ta.

Väidet, et Eestis koolitatakse liiga palju inimesi humanitaarerialadel, võib Landi sõnul pidada pigem müüdiks. Tallinna Ülikoolis on humanitaarerialad nii läbi interdistsiplinaarse õppe kui teadustegevuse ühendatud digitehnoloogia valdkonnaga.

Viimastel aastatel on kasvanud Eestis välistudengite arv. Välistudengid moodustavad Tallinna Tehnikaülikooli tudengitest 15 protsenti, mis on Landi sõnul optimaalne. Ta märkis, et välistudengite esmane eesmärk ei ole tuua ülikoolile läbi õppemaksude raha, kuid samas peaksid nad toetama ülikooli majanduslikku seisu. "Oluline on vaadata ülikooli jaoks seda, et kas rahvusvahelistumisest saavad kasu kõik ülikooli valdkonnad või mõni üksik," sõnas ta. "Oluline on, et see kataks võimalikult paljud ülikooli valdkonnad."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: