Hiina uus koroonapuhang viitab viiruse võimalikule muutumisele

Hiinlased koroonaviiruse tõrjumiseks maske kandmas.
Hiinlased koroonaviiruse tõrjumiseks maske kandmas. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Keith Tsuji

Hiina kirdeosas hiljuti koroonaviirusega nakatunutel kulgeb haigus teistmoodi kui viiruse algpunktis Wuhanis, mis võib anda tunnistust sellest, et haigustekitaja võib muutuda teadmata viisil, tehes raskemaks sellest jagusaamise.

Hiina kirdetipus asuvates Jilini ja Heilongjiangi provintsis, mis on umbes kaks tuhat kilomeetrit Wuhanist põhja pool, avastatud patsientidel püsis viirus organismis kauem ja sellest paranemine võttis kauem aega, vahendas agentuur Bloomberg Hiina intensiivravi juhtivarsti Qiu Haibo sõnu riigitelevisioonis.

Uues koldes avastatud koroonajuhtumite puhul võttis nakatumise järel haiguse sümptomite ilmnemine rohkem kui seni teada olnud kaks nädalat ning see teeb võimudele keerulisemaks viiruse leviku takistamise, ütles Qiu, kes nüüd tegeleb viiruse ohjeldamisega riigi põhjaosas.

"Pikem periood, mille jooksul nakatunud patsientidel ilmnevad sümptomid, on tekitanud nakatumiskolded perekondades," märkis varasemalt Wuhanis epideemia ohjeldamisega ametis olnud Qiu.

Seni on kolmes Hiina kirdeosa linnas Shulanis, Jilinis ja Shengyangis avastatud kahe nädalaga 46 nakatunut, mis andis põhjust kehtestada 100 miljoni elanikuga piirkonnas karantiin.

Teadlased ei tea seni täpselt, kas viiruse muutused on olnud olulised või on erinevused tingitud sellest, et arstid jälgivad nüüd patsiente märksa põhjalikumalt kui varasemalt Wuhanis. Kui viirus esmalt Hiina keskosas asuvad Wuhanis vallandus, siis oli kohalik tervishoiusüsteem koroonapatsientidega nii üle koormatud, et tegeleda jõuti ainult kõige raskemate juhtumitega. Kirde-Hiina haiguskolle on ka märksa väiksem kui Hubei provintsis juhtunu, kus kokkuvõttes haigestus üle 68 000 inimese.

Siiski näitavad uued avastused, et püsiv ebakindlus selle suhtes, kuidas viirus käitub, võib raskendada valitsuste püüdlusi viirust ohjeldada ja seiskunud majandusi taaskäivitada. Hiinal on Bloombergi hinnangul maailma üks laiaulatuslikumaid ja kõikehõlmavamaid viiruse avastamise ja testimise režiime, aga siiski on riigil raskusi, et uusi haiguskoldeid ära hoida.

Teadlased kogu maailmas püüavad kindlaks teha, kas viirus muteerub oluliselt ning võib muutuda veel nakkavamaks, kui see levib kogu inimkonnas. Seni ei ole need kartused siiski kinnitust leidnud.

Qiu rääkis ka, et kirdeprovintside arstid täheldasid, et seal koroonaga nakatunutel said peamiselt kahjustada kopsud, samas Wuhani patsientidel kahjustas viirus mitmeid organeid, südamest kuni neerude ja soolestikuni.

Hiina ametnikud usuvad, et riigi kirdeosa puhang sai alguse kontaktidest Venemaalt saabunutega. Viiruse geenijärjestuste uurimine annab tunnistust seosest Kirde-Hiina ja Venemaa juhtumite vahel, märkis Qiu.

Samas on ainult kümnendiku uue haiguskolde patsientide seisukord muutunud kriitiliseks ja 26 on viidud haiglasse.

Siiski on Hiina kirdeprovintsides taaskehtestatud karantiin, rongiliiklus on seisma pandud, koolid suletud ja elurajoonid eraldatud, mis on kohutanud elanikke, kes juba lootsid, et hullem on koroonaviirusega seoses möödas.

"Inimestel ei tasu eeldada, et viiruse hari on möödas või et nad võiksid oma valmisoleku taset vähendada," ütles juhtiv nakkushaiguste arst Wu Anhua riigitelevisoonis. "On täiesti võimalik, et epideemia võib kesta kaua," lisas ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: