Hiina haiguste kontrolli keskus: viirus ei saanud Wuhani turult alguse

Turg Wuhani provintsis.
Turg Wuhani provintsis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Hector Retamal

Hiina haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse (CDC) teatel ei ole geneetilisi tõendeid selle kohta, et koroonaviirus COVID-19 sai alguse Wuhani loomaturult. Samas pole siiani täpselt teada, kus ja kuidas puhang alguse sai.

Algselt teatasid Hiinas Wuhani provintsi võimud, et esimesed koroonaviiruse juhtumid tulid ilmsiks seonduvalt kohaliku Huanani loomaturuga, vahendas Business Insider.

Ekspertide hinnangul pärineb uus koroonaviirus nahkhiirtelt ning inimesed nakatusid turul vaheperemeesorganismide kaudu.

Sel nädalal teatas aga CDC, et turul müüdud loomade uurimine välistab selle kui puhangu alguspunkti.

"Nüüd tuleb välja, et turg oli üks ohvritest," ütles CDC direktor Gao Fu The Wall Street Journali andmetel Hiina riigimeediale.

Keskuse sõnul testiti turul müüdud loomi koroonaviiruse suhtes ning testitulemused olid negatiivsed. See viitab sellele, et need loomad ei saanud ostlejaid nakatada.

Ka Georgetowni ülikooli zooloog Colin Carlson ütles Live Science'ile, et ühegi turul müüdud looma test ei olnud positiivne. Kui nad ei olnud nakatunud, siis ei saanud nad Carlsoni sõnul olla ka vaheperemehed, mis suurema puhangu põhjustasid.

Enamikku esimeseks peetud 41 koroonajuhtumist seostati Wuhani loomaturuga, mis pandi 1. jaanuaril kinni. Kuna 2002. ja 2003. aastal sai ka SARS-i puhang alguse sarnasest kohast Hiinas, tundus turg viiruse tõenäoline algpunkt.

Üha enam uurijaid aga toetavad CDC järeldust, et puhangu päritolu ei ole turuga seotud. Arvatakse, et viirus levis Wuhanis juba enne neid esialgseks peetud 41 juhtumit.

Wuhani võimud teavitasid Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) esimest korda tundumatust, kopsupõletikku meenutavast haigusest mullu 31. detsembril. Nüüdseks on teada, et tegemist oli juba uue koroonaviirusega.

Jaanuaris avaldatud uurimus näitas, et esimene inimene, kes andis koroonaviiruse positiivse testi, sai viiruse tõenäoliselt 1. detsembril. Sümptomid ilmnesid tal 8. detsembril. Uuringu autorid leidsid ka, et 41 esialgseks peetud juhtumist 13 ei olnud mereannituruga mingit seost.

Ka aprillis avaldatud uuring viitas, et koroonaviirus oli jaanuari alguseks Wuhanis juba levinud.

Nn nullpatsiendi isikut ei ole kinnitatud, kuid see võis olla 55-aastane Hubei provintsist pärit mees, kes nakatus juba 17. novembril.

Wuhani turg võis olla koht, kus viirus sai ulatuslikult levida

Carlson ütles Live Science'ile, et Wuhani turg võis olla mitte viiruse algpunkt, vaid koht, kus see sai kiiresti levida. Näiteks, kui üks haige inimene nakatas seal suurt hulka inimesi.

Ka mujal maailmas on olnud üritusi, kust suur hulk inimesi on korraga nakkuse saanud. Näiteks Lõuna-Koreas Daegus nakatas üks kirikus käinu seal vähemalt 43 inimest.

Teadlaste hinnangul ei ole viirus ka laborist lekkinud

Viiruse päritolu kohta on ringlemas erinevaid teooriaid. Üks neist viitab, et viirus võis kogemata Wuhani viroloogiainstituudist (WIV) välja lekkida. WIV-is uurisid teadlased koroonaviiruseid.

Nii Hiina kui ka USA teadlased on aga öelnud, et selle teooria toetuseks ei ole tõendeid. Ka instituut ise on öelnud, et neil ei ole laboris tuvastatud uue koroonaviiruse genoomi ning labor järgib rangeid ohutusnõudeid.

WIV-i direktor Wang Yanyi ütles eelmisel nädalavahetusel Hiina kesktelevisioonile, et uus koroonaviirus on geneetiliselt erinev kõigist teistest viirustest, mida instituudis on uuritud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: