Venemaa: Põhja-Korea peatas kõnelused USA-ga kuni presidendivalimisteni

USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine 30. juunil 2019.
USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine 30. juunil 2019. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / KCNA

Põhja-Korea on peatanud kõnelused Ameerika Ühendriikidega novembrini, mil saavad selgeks USA presidendivalimiste tulemused, ütles Vene suursaadik Pyongyangis.

USA president Donald Trump on kohtunud Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kolm korda ja näib suhtuvat temasse imetlusega, sellest hoolimata ei ole loodetud tuumakokkulepet Põhja-Koreaga sündinud.

"Mis puudutab dialoogi Washingtoniga, mida nad peavad praegu mõttetuks, siis tundub, et see on vähemalt USA presidendivalimiste järgse ajani edasi lükatud," ütles suursadik Aleksander Matsegora kolmapäeval uudisteagentuuridele. "Eks näis, mis edasi juhtub."

Põhja-Korea on teinud mitu raketikatsetust, millega ta loodab survestada Trumpi valitsust järeleandmisi tegema. USA on aga välistanud rahvusvaheliste sanktsioonide tühistamise, kuni Pyongyang ei ole lubanud tuumarelvade väljatöötamisest loobuda.

Matsegora sõnul jätkub Washingtoni ja Pyongyangi dialoog tõenäoliselt millalgi. 

Venemaal ei ole kõneluste katkemise üle hea meel, sest see võib piirkonnad pingeid süvendada. "Moskva ei ole mingil juhul rahul USA – Põhja-Korea dialoogi sügavkülmutamisega, mis võib tuua pingete eskaleerumise meie Kaug-Ida piiri lähedal," ütles Matsegora.

Ta meenutas Põhja-Korea välisministeeriumi nõuniku Kim Kye-gwani jaanuarikuist avaldust, et läbirääkimiste taastamine USA-ga on võimalik vaid tingimusel, et Washington täidab täielikult Pyongyangi nõudmised. Diplomaat tõdes toona, et Pyongyang mõistab, et USA ei ole selleks valmis ega suuda seda teha.

Vene suursaadik kritiseeris lisaks USA sanktsioone Põhja-Koreale, mis tema sõnul takistavad Pyongyangi varustamist hädavajalike ravimite ja meditsiiniseadmetega.

President Vladimir Putin tegi märtsis ettepaneku leevendada sanktsioone koroonapandeemia tõttu ning hoiatas, et see on elu ja surma küsimus.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: