Põhja-Korea raketirajatise taastamine oleks Trumpi sõnul suur pettumus

{{1551944820000 | amCalendar}}
Uudis Põhja-Korea Sohae raketipolügooni kohta Souli tänaval.
Uudis Põhja-Korea Sohae raketipolügooni kohta Souli tänaval. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et oleks "väga, väga pettunud", kui selguks, et Põhja-Korea Sohae raketipolügoonil käib tõepoolest ehitustegevus.

"Veel on liiga vara nägemaks, kas informatsioon Põhja-Korea ehitustegevuse kohta vastab tõele," ütles Trump.

"Ma arvan, et ma ei pea siiski pettuma, kuid vaatame, mis juhtub," lisas president.

USA mõttekoda teatas teisipäeval, et Põhja-Korea on alustanud uuesti tegevust Sohae raketipolügoonil.

Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus (CSIS) järeldas eelpoolmainitut satelliidifotode põhjal.

Põhja-Korea loodeosa rannikul asuv Sohae on ametlikult rajatis satelliitide orbiidile saatmiseks, kuid kanderakettide mootoreid on lihtne monteerida lõhkepeaga rakettidele. Rahvusvaheline kogukond peab Pyongyangi kosmoseprogrammi relvakatsetuste kattevarjuks.

Põhja-Korea hakkas eelmisel suvel lammutama mitut rajatist Sohaes, kust saadeti orbiidile satelliite ja arendati raketitehnoloogiat. Tollal oletati, et sellega asus Põhja-Korea liider Kim Jong-un täitma lubadust, mille ta tegi juunis kohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga.

CSIS-i andmeil tuvastati tegevus kaks päeva pärast Trumpi ja Kimi tippkohtumist Hanois ja selle eesmärk võib olla "näidata otsusekindlust vastuseks USA äraütlemisele" Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide tühistamisest, ütlesid mõttekoja teadurid. 

Sohae polügoonil on tegevus olnud seisakus alates augustist, mis viitab sellele, et praegune tegevus on "sihilik ja eesmärgipärane", lisasid teadurid. 

Kim nõustus Sohae raketipolügooni sulgema septembris Pyongyangis kohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga osana kokkulepitud usaldust loovatest meetmetest. Augustis tehtud satelliidifotode põhjal järeldas mõttekoda, et Põhja-Korea oli juba varem alustanud raketimootori katseplatvormi lammutamist. 

Tegevus on "ilmne" raketimootori vertikaalse katseplatvormi juures ja seda on näha ka rakettide stardiplatvormi juures asuva raketitransportimisstruktuuri ümbruses, teatas CSIS. 

Mõttekoja analüüsi järgi on Sohae rajatist "kasutatud varem satelliidistartideks", milleks on kasutatud "ÜRO sanktsioonidega keelustatud mandritevaheliste ballistiliste rakettide (ICBM) tehnoloogiat". 

Põhja-Korea lennutas Sohaest satelliite aastatel 2012-2016.

Lõuna-Korea luureteenistuse (NIS) töötajad ütlesid sel nädalal briifingus parlamendisaadikutele, et on tuvastanud märke tegevusest Sohae polügoonil. 

Washingtonis asuva projekti 38 North direktor Joel Wit manitses ettevaatlikkusele, öeldes, et tõendid ei kinnita "ettevalmistusi ICBM-i katsetuseks". 

"Põhja-Korea pole Sohaes kunagi ICBM-i katsetanud - see on kosmosesõiduki stardipaik. Ettevalmistused mis tahes katsetuseks hõlmaksid ulatuslikku tegevust, mida fotod ei näita," sõnas ta. 

Trumpi ja Kimi kõrgete panustega teine kohtumine üheksa kuu jooksul lõppes neljapäeval Hanois plaanitust mitu tundi varem kokkuleppeta ja ühisavalduseta, kuid lubadusega kõnelusi jätkata.

Kindral: USA jälgib tähelepanelikult Põhja-Korea tegevust raketibaasis

Ühendriigid jälgivad tähelepanelikult Põhja-Koread, mille raketibaasis märgati tegevust, ütles USA India- ja Vaikse ookeani väejuhatuse ülem admiral Phil Davidson neljapäeval.

Admiral ütles, et on pühendunud ÜRO sanktsioonidele Põhja-Korea suhtes ja "meie vägede valmidusele seal".

Ta lisas, et teeb koostööd riikidega nagu Lõuna-Korea, Jaapan, Austraalia, Uus-Meremaa, Kanada ja Prantsusmaa, et tõkestada kõiki sanktsioonide rikkumisi läbi meetodide nagu laevalt-laevale kaubavahetus.

"Mitu neist riikidest panustavad hiljem sel aastal kas merevaatluslennukite või laevadega. Nad kõik kannavad need oma graafikusse," rääkis Davidson.

Põhja-Korea taunis USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste jätkumist

Põhja-Korea sarjas neljapäeval USA ja Lõuna-Korea otsust jätkata sõjalisi ühisõppusi, nimetades neid "varjamatuks väljakutseks" jõupingutustele Korea poolsaarel rahu saavutamiseks. 

USA ja Lõuna-Korea teatasid pühapäeval kokkuleppest lõpetada igakevadised suurõppused Foal Eagle ja Key Resolve ja asendada need lühema õppusega Dong Maeng (Liit), mis algas sel nädalal. 

Otsuse eesmärk oli leevendada veelgi pingeid Põhja-Koreaga ning tõugata tagant diplomaatilisi jõupingutusi, et veenda Pyongyangi oma tuumarelvi ära andma. 

Lõuna-Koreas paikneb 28 000 USA sõdurit ja nende ühisõppused Lõuna-Korea vägedega on olnud aastaid pinnuks silmas Pyongyangil, kes peab neid sissetungiharjutusteks.

"Lõuna-Korea sõjaväevõimude ja USA pahaendelised tegevused rikuvad hoolimatult USA ja Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV - Põhja-Korea) ühisavaldust ning Põhja-Lõuna deklaratsioone, milles pühenduti vaenulikkuse ja pingete lõpetamisele," teatas Põhja-Korea ametlik uudisteagentuur KCNA. 

Trump teatas pärast oma esimest kohtumist Põhja-Korea liidriga mullu juunis, et Washington peatab "väga provokatiivsed" ühisõppused Lõuna-Koreaga ning USA ja Lõuna-Korea jätsidki eelmisel suvel ja sügisel plaanitud ühisõppused ära. 

Erinevalt Hanoi kohtumisest lõppes Singapuri tippkohtumine ühisavaldusega, milles Põhja-Korea lubas liikuda tuumavaba Korea poolsaare suunas. 

Kim ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in kohtusid eelmisel aastal kolm korda ja leppisid kokku sammudes sõjaliste pingete vähendamiseks Korea poolsaarel. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: