Kiisler kukutas läbi plaani menetleda ERJK kaotamist kiirkorras

Siim Kiisler
Siim Kiisler Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei nõustunud valitsuskoalitsiooni sooviga menetleda erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) kaotamise eelnõud kiirkorras, mis jätnuks muudatusettepanekute tegemiseks tavapärase 10 päeva asemele neli päeva.

Põhiseaduskomisjonis arutati eelnõud neljapäeval erakorralisel istungil. Komisjoni liige Kaja Kallas (Reformierakond) ütles ERR-ile, et "õnneks seisis sellele vastu Isamaa saadik".

Ainus Isamaa saadik selles komisjonis on Siim Kiisler.

Kallase sõnul põhjendati koalitsiooni poolt kiirmenetluse vajadust ajakriitilisusega.

"Nad ütlesid, et see on ajakriitiline eelnõu. Küsimustele, miks see on ajakriitiline, kas see on seotud koroonakriisiga, tuleva majanduskriisiga, vastuseid kahjuks ei olnud. Me kuulasime küll riigikontrolöri, kes ütles, et see on väga halb mõte. Me tegime ettepaneku kuulata ära õiguskantsler, tegime ettepaneku kuulata ära ka erakondade rahastamise järelevalve komisjon," rääkis Kallas.

Komisjon otsustas esimese lugemisega lõpetada ning eelnõuga edasi minna. Riigikogu suurde saali jõuab eelnõu pärast istungitevaba nädalat, ütles Kallas.

Kallase sõnul tegi Reformierakond ettepaneku hoopis tavapärast muudatusettepanekute tegemise aega pikendada üle kümne päeva, kuid see ei leidnud komisjonis toetust.

"Valitsuskoalitsiooni soov on see eelnõu vastu võtta kindlasti enne seda, kui tavapärased istungid juunikuus lõppevad. Tavaliselt on olnud nii, et teemad, mis puudutavad kõiki erakondi, püütakse teha nii, et kõigiga räägitakse läbi. Nüüd ei peeta opositsiooni enam millekski, isegi aega ei taheta anda selle arutamiseks. Nii et sellisesse kohta oleme jõudnud," kommenteeris Kallas.

Läänemets: ERJK kaotamine võib olla vastuolus põhiseadusega

Põhiseaduskomisjoni aseesimehe Lauri Läänemetsa (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) sõnul jäi põhiseaduskomisjoni erakorralisel istungil üles küsimus, et valitsusliidu poolt esitatud eelnõu ERJK kaotamiseks võib minna vastuollu põhiseadusega.

"Riigikontrollile erakondade rahastamise järelevalve kohustuse panemine tähendab riigikontrolli sekkumist vabaühenduste tegevusse, mis ei ole kindlasti kooskõlas põhiseadusega. Kuigi erakonnad on iseäralikud MTÜ-d, on nad moodustatud samadel alustel nagu kõik teised vabaühendused – inimeste vabal tahtel. Põhiseaduses on riigikontrolli vastutusala selgelt piiratud eesmärgil, et avalik võim ei piiraks oma sekkumisega vabaühenduste ja ettevõtete tegevust, kaitstes sellega sõna- ja ettevõtlusvabadust ning demokraatiat," ütles Läänemets.

Põhiseaduskomisjonis on koalitsioonil viis ja opositsioonil neli saadikut.

Valitsusliidu erakonnad algatasid esmaspäeval ERJK likvideerimise ja selle ülesannete andmise riigikontrollile. Eelnõu seletuskirjas põhjendati, et ERJK koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: