Helme: ERJK on ületanud oma volitusi ja ei ole usaldusväärne

Mart Helme ja Jüri Ratas
Mart Helme ja Jüri Ratas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Siseminister ja EKRE esimees Mart Helme sõnul on erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) ületanud oma volitusi, ei ole usaldusväärne ja on poliitiliselt ühele kindlale ideoloogiale suunatud.

"Mina ei ütleks, et ta väga usaldusväärne on kui kaks juhtliiget on seotud Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, mis on veel ühe liikmega riigikogu poolt esindatud. Kui see institutsioon on pidevalt üritanud ja püüdnud üritada ületada neid volitusi, mis tal on," ütles Helme valitsuse pressikonverentsil.

"No näiteks missugune oli erakondade rahastamise järelevalve komisjoni õigus, põhikirjaline õigus, statuudis sätestatud õigus nõuda mingeid andmeid portaalilt Objektiiv ja Sihtasutuselt Perekonna ja traditsiooni kaitseks. Kas see on erakond või? Ei ole ju erakond. Missugusel alusel erakondade rahastamise järelevalve komisjon püüdis sellelt organisatsioonilt nõuda mingisuguseid andmeid? See on selge oma volituste ületamine," lisas Helme.

"Täpselt niisamuti nagu ta on ka riigikogus esindatud erakondadelt püüdnud nõuda dokumente, selgitusi, aruandeid ja kutsuda inimesi tunnistusi andma. Selleks tal ei ole volitusi," lisas Helme.

"Nii, et see organisatsioon väga selgelt politiseeris ennast ära, politiseeris ennast ära ühele väga kitsale poliitilise ideoloogia lõigule ja sellest lähtuvalt hakkas rakendama oma volituste ületamise praktikat ka erakondade rahastamise järelevalve tegevusse," märkis Helme.

Helme rääkis, et ERKE hinnangul on riigikontroll on tunduvalt tasakaalustatum. Riigikontroll on põhiseaduslik institutsioon, erinevalt erakondade rahastamise järelevalve komisjonist ja seetõttu me arvame, et kogu see kära selle ümber, nagu me kavatseksime kuidagi midagi kinni hakata mätsima, mida jällegi ajakirjandus väga vastutustundetult on võimendanud, ei pea absoluutselt paika.
Ma ei näe siin absoluutselt mingit probleemi, probleem on välja mõeldud.

Ratas: menetluste kadumist ei saa olla

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et ERJK varasemad menetlused toodaks riigikontrolli üle

"Siin on mingi kartus, et mingid menetlused ei tule üle. Et kukuvad ära. See on ka ju absurd, see ei saa nii olla," rääkis Ratas.

"Veelkord ma ütlen, et erakondade rahastamise järelevalve ei kao, minu jaoks on see mõte, et see tugevneb, see muutub professionaalsemaks," lisas ta.

"Kas siis riigikontrolli pädevust või usaldusväärsust pannakse löögi alla. Ma ei saa sellest aru. Vastupidi - riigikontroll on olnud iseseisev, ta on olnud väga professionaalne. Jah, see eeldab teatud seaduste muutmist. Aga see, mis siin vahepeal õhus oli, et midagi siis ei saa riigikontroll kontrollida, näiteks siis eraisikute poolt tehtud annetusi. Noh siis ei ole mõtet seda riigikontrollile anda. Loomulikult ta peab täisspektrit saama kontrollida," sõnas Ratas.

"Mõnikord on elus nii, et saab asju veel paremini teha. Kindlasti ma arvan, et ERJK tasandilt viia erakondade rahastamise järelevalve riigikontrolli pädevusse, tõstab kindlasti usaldusväärsust, võimekust ja kvaliteeti. Ma olen öelnud ka, et ERJK on teinud oma tööd ja mul ei ole siin mingeid etteheiteid. Aga on olnud ka selliseid situatsioone ühel hetkel, kui näiteks ERJK esimees (mitte tänane esimees) on ühest erakonnast saanud ka tasu. Et eks seal ole ka olnud probleeme," lausus Ratas.

Vandeadvokaat Allar Jõks ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ülesannete riigikontrollile andmine on esmaspäeval algatatud eelnõus kattevarjuks piirangu seadmisele, mis aitaks Keskerakonnal pääseda 1,2 miljoni euro suurusest nõudest.

Keskerakond, Isamaa ja EKRE algatasid esmaspäeval Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise ja selle ülesannete andmise riigikontrollile.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: