X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ratas vastas kriitikale ERJK kaotamise kohta

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles riigikogu infotunnis, et erakondade rahaasjade kontrolli üle andmine riigikontrollile peaks tõstma selle kvaliteeti ning et riigikontrollil on ka rohkem ressursse erakondade rahaasju kontrollida.

"Me oleme seda kolme erakonna vahel arutanud ning minu isiklik tunnetus on, et erakondade rahastamise järelevalve kvaliteeti peab tõstma. Kindlasti mina ei pane kahtluse alla riigikontrolli pädevust nendes küsimustes, mis on seotud usaldusväärsuse, sõltumatuse ja ka ressursiga. See annab erakondade rahastamise järelevalvele juurde uue kvaliteedi," ütles Ratas vastuseks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare küsimusele.

Saar ütles, et valitsusliit kasutab ära praegust olukorda, kus ühiskonna tähelepanu on mujal ja mis näib ühe valitsuserakonna huvides.

"ERJK on mõistnud välja suuri summasid just nimelt Keskerakonnalt. Seitsme aasta jooksul üle kahe miljoni euro ja mingid nõuded on jätkuvalt üleval. Kas teile ei tundu, et see jätab väga vale tunde? Kas teil ei käinud peast läbi mõtet, et see ei ole see aeg ja koht, kus tegeleda asjadega, mis näivad omaenda erakonna rahaasjade tegelemisega?" esitas Saar Ratasele täpsustava küsimuse.

Ratas vastas, et eelnõu eesmärk on viia erakondade rahastamise järelevalve uuele tasemele. ja et see ei tähenda, et erakondasid või konkreetselt Keskerakonda tulevikus ei kontrollita.

"Ma arvan, et kontroll toimub tõhusamalt. On tõsi, et ERJK on teinud ettekirjutusi ja ka minu erakonnale. Oleme jäänud süüdi ja neid trahve tasunud. Me teeme kõik, et neid eksimusi enam tulevikus ei tule," sõnas Ratas.

Lauri Läänemets (SDE) ütles, et kuidas läheb kokku Ratase jutt, et erakondade rahastamise järelevalvet soovitakse viia uuele tasemele, kui eelnõuga soovitakse kaotada menetluste algatamine, kui rikkumised on toimunud enam kui kolme aasta eest. Samuti, miks kaotatakse eelnõuga oluline sunnivahend ehk viiviste küsimine.

"ERJK tegevuse lõpetamisega te ju tühistate kõik menetlused, mis on Keskerakonna suhtes käimas," sõnas Läänemets.

Ratas vastas, et ta ei taha laskuda diskussiooni eelnõu detailsete küsimuste üle, sest selle algatasid riigikogu kolm erakonda, mitte valitsus. Ratas pidas võimalikuks, et menetluste aega võidakse pikendada, kuid ta pidas oluliseks, et ajaline piirang seatakse.

"Te ütlete, et mingid asjad kukuvad ära. Need vaidlused, mis on üleval, need tuleb ära pidada. Ma ei kujuta ette, et kui kontroll läheb riigikontrolli alla, siis praegused menetlused kukuvad kahele tooli vahele. Kui riigikontroll selle ERJK-lt üle võtab, siis peab tema edasi menetlema," sõnas Ratas.

"Ajaline piirang? Seda on erinevad erakonnad öelnud, ka Rahvaliit (Läänemets kuulus 2008-2010 Rahvaliitu - toim) on öelnud, et teatud menetlused tuleks ära piirata aastatega. Selle üle, kas see on kolm või mingi muu arv, selle üle peavad debatid põhiseaduskomisjoinis ja täiskogus käima," ütles Ratas.

Valitsusliidu erakonnad algatasid esmaspäeval Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise ja selle ülesannete andmise riigikontrollile. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: