Puustusmaa: me ei kiirusta ERJK eelnõuga

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Riigikogu võib veel enne jaanipäeva anda Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni ülesanded riigikontrollile. Põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustusmaa (EKRE) ütleb, et tegemist ei ole kiirustamisega. Siim Kiisler Isamaast ütleb, et eelnõu tuleb arutada rahulikult sügisel edasi.

Puustusmaa ütles, et riigikogu võib eelnõu, millega antakse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kohustused riigikontrollile vastu võtta ka enne jaanipäeva. Eelnõu esimene lugemine on 1. juunil ning teine lugemine 15. juunil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on üks võimalusi. Ja siis püüda seda menetleda ära selle istungjärgu jooksul. See on üks võimalusi. Teine võimalus on see, et ta on suures saalis ära 15. juunil ja siis hoog raugeb," ütles Puustusmaa.

Põhiseaduskomisjoni liige, Isamaa ridadesse kuuluv Siim Kiisler ei pea eelnõu vastuvõtmist kevadel õigeks.

"Ma loodan, et seda ei juhtu Ma arvan, et see jätaks väga halva maigu ja see ei ole kindlasti rahastuse järelevalve maine mõttes hea," ütles Kiisler.

Põhiseaduskomisjon otsustas eelmisel nädalal, et eelnõu ei menetleta kiirkorras. Kiirkorras menetlemine oleks tähendanud seda, et muudatusettepanekuteks oleks jäänud esimese ja teise lugemise vahele 10 päeva asemel neli päeva.

Koalitsiooni otsusele hääletas koos opositsiooniga vastu Siim Kiisler Isamaast.

Puustusmaa hinnangul oleks tegelikuses jäänud muudatuste tegemiseks rohkem aega kui neli päeva. Muudatuste esitamise kuupäeva teades oleks saanud neid kohe vormistama hakata.

Kiisler ütles, et arutamist vajaks see, et eelnõu järgi on kolm aastat võimalike rikkumiste uurimise aegumise tähtaeg ja see on Kiisleri sõnul liiga lühike. Samuti peab tema arvates olema kindel, et need, kes praeguseks on ettekirjutuse saanud, sellest ei pääseks.

"Siin on vaja väga tugevat juriidilist hinnangut, et mitte mingil juhul mõni esitatud nõue mõne juriidilise trikiga ära ei kaoks. kui tehakse muudatusi selles seadusandluses," lausus Kiisler.

Põhiseaduskomisjoni aseesimees, sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets saatis valitsuse liikmetele kirjalikud arupärimised eelnõu kohta.

"Meil oli põhiseaduskomisjonis väga pingeline arutelu sellel teemal, et millal tuleb valitsuse hinnang. Ma kardan, et seda ei pruugi tullagi. Ja et seda kõike ennetada ja anda valitsusele positiivne tõuge, siis ma olen neile saatnud kirjalikud arupärimised," sõnas Läänemets.

Läänemetsa sõnul võiks debatid eelnõu üle kesta vähemalt 2020. aasta lõpuni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: