Brasiilia president peab viirusehirmu tema vastaseks laimukampaaniaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Video: ERRFoto: ERR

Maailmas on vähe riigijuhte, kelle arvates pole koroonaviirus midagi muud kui tavaline hooajaline gripp. Lähim näide on Valgevene juht Aleksandr Lukašenko, kelle hinnangul on viiruse vastu parim relv paar klõmakat viina ja traktoriga põllukündmine. Teine näide on aga kaugemalt. Brasiilia presidendi Jair Bolsonaro meelest on kogu selle viirusehirmu kütmine isiklikult tema vastu suunatud laimukampaania.

Brasiilias, pandeemia epitsentris Ladina-Ameerikas, on nüüd koroonasse haigestunud üle 310 000 inimese. Ekspertide hinnangul võib tegelikult olla haigestunuid palju rohkem, sest ulatuslikuks testimiseks vahendeid pole.

Nakatunute arvult on Brasiilia tõusnud maailmas kolmandaks, USA ja Venemaa järel. Surmajuhtumite arvult on Brasiilia esialgu siiski kuues, aga vähem kui kahe nädalaga on hukkunute arv kahekordistunud.

Ehkki Euroopas on koroona tõestanud end just jõukate ühiskondade haigusena, rikkamad brasiillased viirust ei karda. Näiteks Rio De Janeiro kuulsal Copacabana rannal kõnnivad jõukad elunautijad, nagu polekski midagi üldse juhtunud.

Vaesed inimesed aga kardavad koroonat tõsiselt - võib see ju tappa näiteks perekonna ainsa toitja. Või kui ei tapagi, siis lööb pikaks ajaks rivist välja ja millest siis terve pere elama peab? Manausi ja Sao Paolo linnades kaevatakse massihaudu. Ohvrite arv on nii suureks kasvanud, et matusebürood hangivad täiendavat kirstuvaru ning Sao Paolos, Rio de Janeiros ja veel paljudes muudeski paikades ähvardab haiglasüsteem kokku kukkuda.

Sao Paolo Covid-19 erakorralise keskuse direktor Dimas Covas ütles, et brasiillased on viiruse vastu lahingut kaotamas.

"Me kaotame lahingu viiruse vastu, see on reaalsus. Viirus on praegusel hetkel sõda võitmas. Tulevad pühad, aga minu jaoks pole need pühad, vaid sõjapäevad. Kõige olulisemad päevad võitluses viiruse vastu," rääkis Covas.

Paljud poliitikud kogu maailmas on algselt koroonaviirust alahinnanud ning pidanud hiljem oma seisukohti ümber hindama. Brasiilia president Jair Bolsonaro on aga endiselt veendunud, et koroona on tühine külmetushaigus ning kogu kära tõve ümber Hiina ülespuhutud hüsteeria, mille eesmärk on nii mustata teda isiklikult, kui ka USA presidenti Donald Trumpi.

Bolsonaro ei usalda Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), kuid ka mitte Brasiilia enda tervishoiuametnikke. Paljud kubernerid aga usaldavad Brasiilia terviseametnikke ning Euroopa kogemusi ja on oma osariikides ise ranged piirangud kehtestanud.

Sao Paolo kuberner Joao Doria rääkis, et Sao Paolos olid rangemad reeglid ja kõige karmim neist oli osariigi sulgemine. "Enne sulgemise väljakuulutamist lootsime ja olime ka kindlad, et inimesed järgivad juhtnööre mitte reisida, püsida kodus, mõista enda ja oma pereliikmete elu kaitsmise tähtsust. Kahjuks seda ei juhtunud, seepärast pidime karmimaid piiranguid rakendama," ütles Doria.

Suhtlusvahemaasoovitusi täielikult ignoreerides oma fännidega pilte tegeva Bolsonaro hinnang omapäi tegutsevaile ning rangeid piiranguid kehtestavaile kuberneridele on hävitav. Vaga nelipühilase kohta kummaliselt kasutab Bolsonaro vägagi mahlakat kõnepruuki.

"See sitane Sao Paolo kuberner, see sõnnik Rio de Janeirost, teiste hulgas, teeb täpselt seda, et lõikab viirusest kasu ja see sitane Manausi linnapea laseb nüüd ühishaudu kaevata. Kes tema lugu ei tea, uurigu välja, sest ma olen temaga tööalaselt kohtunud, temaga koos töötanud," sõnas Bolsonaro.

Bolsonarol on aga ka kirglikke toetajaid kõigis rahvakihtides. Tema kaitseks on meelt avaldatud koguni mootorratastel ringi põristades. Ka on ta lubanud epideemia tagajärgedest ülesaamiseks suurt riigiabi vaestele perekondadele ning muudelegi hädalistele. See on tema positsioone mõnevõrra taas parandanud. Siiski pole kindel, et just president vägikaikaveo allumatute kuberneridega võidab.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: