Mikser: Trump ei ole olnud edukas president

USA presidendivalimiste aastal võib öelda, et Donald Trump pole olnud edukas president, sest vaatamata tema lubadusele teha Ameerika Ühendriigid suureks on USA rahvusvaheline positsioon pigem nõrgenenud kui tugevnenud, leidis esmaspäeval saates "Esimene stuudio" Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser (SDE).

Sügisel toimuvate presidendivalimiste eel on Trumpi teele sattunud kaks proovikivi: koroonakriis ja eelmisel nädalal lahvatanud rassirahutused.

Mikseri sõnul võib koroonakriisi puhul juba öelda, et Trump ja tema meeskond pole selle lahendamisega hakkama saanud. "Vähemalt koroonakriisi puhul on väga palju ette heita nii presidendile kui tema meeskonnale: hiline reageerimine, küsitavad sõnumid, väga vastuolulisi avaldusi küll ametlikult tõestamata raviomadustega ravimi kasutamisest või pesuvalgendaja joomisest," märkis ta.

Keeruliseks kujuneb Trumpi jaoks Mikseri hinnangul ka rassirahutuste lahendamine. "Küsimus on see, kuidas president suudab välja mängida rahva ühendaja ja rahustaja rolli. President Trump on oma poliitilise olemasolu ehitanud pigem lõhestavale sõnumile ja mängib oma tuumikvalijale. Kui küsimus on rassilistes pingetes, siis on presidendi ees väga selge valik: kas ta proovib teha seda, mida tegi 1968. aastal Nixon, sellise jõulise korra ja seaduslikkuse sõnumiga, või püüab siiski mõista ka neid, kes on väljendamas oma rahulolematust olukorraga," rääkis Mikser.

Mikseri sõnul on selge, et "Ameerika on lõhki" ja Trump on ebaõnnestunud ka USA 1990ndatel kehtinud globaalse hegemoonia taastamisel.

"USA hegemooniline staatus 1990ndatel oligi anomaalia ja oli selge, et se ei saa nii igavesti kesta. Trumpi administratsioon on ise pingestanud suhteid liitlastega, on taandanud USA mitmest olulisest rahvusvahelisest koostööformaadist, olgu tegemist kliimaga või WHO-ga," lausus Mikser.

Mikseri hinnangul on USA taandumine kahtlemata kahetsusväärne, eriti arvestades Eesti huvisid. "Ühendriigid on ja jäävad meie kõige olulisemaks liitlaseks ja seetõttu on igati põhjendatud tunda muret nende otsuste pärast, mida Washingtonis tehakse ja mis meie vaatevinklist on kaheldavad, küsitavad või sõnaselgelt halvad," märkis ta.

Samas ei kippunud Mikser sügiseste presidendivalimiste võitja tiitlit andma demokraatide kandidaadile Joe Bidenile. "Keeruline öelda, sest ka demokraatidele on olnud kriisiaeg päris raske. Ma ei panustaks, et Trump võidab, aga võitja ennustatakse väikses hulgas võtmeosariikides. Ennustada midagi ei saa, vaatamata, et viimastes gallupites Joe Biden turvaliselt juhib," nentis ta.

Mikseri sõnul on viimased kolm kuud ja kaks suurt kriisi Trumpi plaanidesse suure mõra löönud. "Kahtlemata on Trumpi seis keerulisem kui kolm kuud tagasi, sest toona börsid kasvasid, majandusel läks suhteliselt hästi ja tööpuudus oli madal ja oli selge, mis saab olema tagasivalimist taotleva presidendi keskne sõnum: jääge minuga, sest majandusel läheb hästi. Täna seda kaarti kasutada pole enam võimalik," lausus Mikser.

Mikseri hinanngul pole Trumpile positiivselt mõjunud ka vastasseis Hiinaga, isegi kui probleemid, millele Trump on kasvõi seoses WHO-ga osutanud, on tõelised.

"Ei saa öelda, et Washingtoni kriitika oleks olnud täiesti põhjendamatu, aga lahkuda WHO-st, millele pole täna toimivat alternatiivi ja mille panus on koroonalaadsete kriisidega võrreldes asendamatu, ei ole mõistlik ega õige reaktsioon," leidis Mikser.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: