Sotsiaalministeerium on tubakavedeliku aktsiisi kaotamisest nördinud

{{1591363740000 | amCalendar}}
Sigaretid on üha enam löögi all, seetõttu püüavad tubakatootjad uute toodetega turule tulla. Riigikogu tahab aidata neil hindu madalal hoida, mis ministeeriumi hinnangul kasvatab uusi tarbijaid.
Sigaretid on üha enam löögi all, seetõttu püüavad tubakatootjad uute toodetega turule tulla. Riigikogu tahab aidata neil hindu madalal hoida, mis ministeeriumi hinnangul kasvatab uusi tarbijaid. Autor/allikas: ERR

Riigikogu koalitsioonierakonnad algatasid eelnõu, millega soovivad kaotada tubakavedelikult aktsiisi maksmise. Sotsiaalministeerium on käigust nördinud, sotsiaalminister nimetab aga muudatust eeskätt maksupoliitiliseks küsimuseks.

Valitsuskoalitsiooni erakonnad andsid riigikogu menetlusse eelnõu, mis seaduseks saades peataks kaheks aastaks - 2021-2022 - tubakavadelike aktsiisi kogumine.

Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonide algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu eesmärk on ohjeldada piirikaubandust ja salaturgu, tulenedes koalitsioonilepingust.

Võimaldab toote hinda langetada

Eelnõu algatajate sõnul paraneb aktsiisikogumise peatamisega Eesti ettevõtjate konkurentsivõime võrreldes Läti ettevõtjatega, mis võimaldab ettevõtjatel alandada tubakavedeliku hinda. See omakorda peaks motiveerima inimesi soetada tubakavedelikku Eesti muugikohtadest, selle asemel, et neid naaberriikidest või salaturult osta. Selle tulemusel ootavad eelnõu algatajad tubakavedelike müüjate käibe kasvu.

Eelnõu kohaselt ei loetaks nii nikotiiniga kui ka nikotiinita tubakavedelikku aastail 2021-2022 altenatiivseks tubakatooteks, mistõttu seda kaupa ka maksustataks aktsiisiga.

Kaitsevad rahva tervist

Eelnõu algatajad põhjendavad aktsiisi peatamist rahvatervise kaitse aspektiga.

"Täisealiste tarbijate suunamine salaturult legaalsetesse müügikohtadesse suunamine toetab rahvatervise kaitse eesmärki, sest legaalsetes müügikohtades müüakse laboratoorselt kontrollitud tooteid. Salaturul müüdavate toodete osas ei saa olla kindel, et need tegelikult e-sigaretis kasutamiseks sobivad ehk need kujutavad endast potentsiaalset ohtu tarbijate tervisele," seisab eelnõu seletuskirjas. "Aktiivse salaturu tõttu on tubakavedelik olnud noorte jaoks üsna lihtsasti kättesaadav. Ohjeldades salaturgu, väheneb noorte jaoks tubakavedelike kättesaadavus."

Tänavu 1. detsembrist jõustuma plaanitud seadusemuudatusega väheneks aktsiisist ja käibemaksust laekuv tulu riigikassas umbes 1,4 miljonit eurot aastas. Ligikaudu samas mahus jäävad ära ka tubakavedeliku aktsiisi kogumisega seotud kulud.

Eelnõu ja seletuskirja on allkirjastanud koalitsioonifraktsioonide juhid.

Ministeerium näeb sigaretiturgu kaotava tubakatööstuse lobi

Erinevalt poliitikutest, kes põhjendavad sammu rahva tervise kaitsega, leiab sotsiaalministeerium, et seadusega saavutatav hinnalangus paneb eeskätt noored rohkem tubakavedelikku tarbima.

"Hinnalangus suurendab tarbimist ning eriti hinnatundlikud on just noored, seetõttu võib aktsiiside külmutamine muuta e-sigaretid noortele veelgi kättesaadavamaks," leiab ministeeriumi keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juht, tubakaekspert Aive Telling.

Ministeerium näeb seadusealgatuse taga tubakatööstuse lobi.

"Globaalne tubakatööstus on silmitsi oma põhitoote, milleks on sigaretid, väheneva kasutajaskonnaga. Seetõttu on tubakatööstus oma retoorikat oluliselt muutunud. Räägitakse suitsuvabast tulevikust, kahjude vähendamisest ja lahenduste pakkumisest rahvatervise probleemidele. Tegelikkuses ei ole e-sigaretid sugugi ohutud ning nende tervisemõju koguulatus on alles väljaselgitamisel. Küll on tõendeid, et erinevad uudsed tooted, nii e-sigaretid kui ka nikotiinipadjad, on eriti atraktiivsed noortele ning nende abil kasvatab tubakatööstus endale uut tulubaasi. Kliendilojaalsuse tagamiseks sihitakse noori, sest noores eas alustatud nikotiinitarbimine tekitab tugeva sõltuvuse kogu eluks," leiab Telling.

ERR on ka varem kirjutanud sellest, kuidas sigaretiäri kaotav tubakatööstus uudsete toodetega endale turgu püüab võita ja selleks lobiks poliitikuid kasutab.

Kiik: see on eeskätt maksupoliitiline debatt

Sotsiaalminister Tanel Kiik, kelle erakonnakaaslased teiste koalitsioonipartneritega kõrvu eelnõu algatasid, tunnistab, et põhjalikku debatti nad selle üle ei pidanud, sest aktsiisimäärade kaotamise taga on olnud pigem maksupoliitiline loogika.

"Olin teadlik, et selline eelnõu on koostamisel. Pigem on aktsiisipoliitika rahandusministeeriumi ja rahanduskomisjoni pädevuses, ehkki kui räägime tubakatoodetest, siis on siin selgelt ka rahvatervise mõõde," möönab minister.

Kiige sõnul on debatt käinud selle üle, kas tubakavedelikku võiks maksustada vedeliku- või nikotiinipõhiselt, kuid selle arvestuse loomine ja pidamine on keeruline.

"Mis puudutab tubakavedelike aktsiiside kogumist ja tööd, siis see on riigieelarvele väidetavalt sarnases suurusjärgus kui kogutav summa. Loogika on olnud see, et vähendada teatud perioodiks bürokraatlikku koormust, aga selle ülemienkuperioodi jooksul tuleb välja mõelda mingi terviklik lahendus, on see siis nikotiini-, ühiku- või millegi muu põhine arvestus," ütleb Kiik.

Kiik leiab, et tarbimist mõjutavad nii toote hind kui ka laiem ühiskonnateadlikkus. Viimast peab ta olulisemaks.

"Ei tohi jääda valearusaama, et tegemist on justkui tervisliku või ohutu alternatiiviga tavalistele tubakatoodetele. Nii poliitikutelt kui ka arstidelt peab välja minema sõnum, et noori tuleb hoida nii uuenduslike kui ka traditsiooniliste tubakatoodete eest või mulje eest, et on olemas ka mingid tervisesõbralikud variandid," rõhutab Kiik. "Sõltumata sellest, et tervisekahju on erinev ja vaidlus selle üle on käimas, siis konsensus on, et tervist kahjustav mõju on neil kõigil."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: