Norra epidemioloog: oleme uute koroonalainete suhtes väga haavatavad

Epidemioloog John-Arne Roettingeni sõnul on viiruse leviku tõkestamiseks tähtsaim vahend suhtlusvahemaa hoidmine.
Epidemioloog John-Arne Roettingeni sõnul on viiruse leviku tõkestamiseks tähtsaim vahend suhtlusvahemaa hoidmine. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Steven Watt

Norra epidemioloog John-Arne Roettingen, kes 2015. aastal juhtis Ebola vaktsiini loomiseni viinud uuringut, ütles, et kui inimesed hakkavad käituma jälle nii nagu tavapäraselt enne koroonapuhangut, on Euroopas oht uuteks viiruselaineteks.

Roettingen ütles The Localile antud intervjuus, et riigid on uute koroonalainete suhtes väga haavatavad.

""R" (viiruse nakatumiskordaja) on tähtis. Kui me suudame hoida selle alla ühe, siis me suudame uut puhangut vältida," lisas ta. Ta lisas, et karjaimmuunsuse tarvis on vaja, et vähemalt 50 protsenti riigi rahvastikust oleks viiruse läbi põdenud, kuid seni ei ole üheski Euroopa riigis seda juhtunud.

Roettingen ütles, et uue nakatumiste arvu kasvu korral peavad riigid olema valmis rakendama piirangumeetmeid varem kui esimese puhangu puhul.

"Parem oleks alustada meetmetega, mis on majandusele ja ühiskonnale tervikuna vähem kahjulikud. Me teame, et koolide sulgemine on väga kallis, kuid samas tõenäoliselt mitte väga tõhus viiruse leviku vähendamiseks," rääkis ta.

Kõige tõhusam viis viiruse leviku tõkestamiseks on Roettingeni hinnangul suhtlusvahemaa hoidmine. Samuti ühistranspordi kasutamise vähendamine ning suurte kogunemiste vältimine.

"Kui meie käitumine naaseb tavapärasesse rütmi, siis ma usun, et me näeme uusi viiruselaineid ja peame kehtestama uuesti piiranguid. Tähtis on leida tasakaal sotsiaalse elu juurde naasmise ja ettevaatusabinõude kasutamise vahel," selgitas Roettingen.

Epidemioloog märkis, et viiruse tõkestamiseks on tähtsad erinevad meetmed. "Me peame jätkama jõupingutusi vaktsiini loomiseks, jätkama testimist ja nakatunute kontaktide jälgimist, samuti peame me järgima suhtlusvahemaa hoidmist ja üldiseid hügieeninõudeid," ütles ta.

Roettingen tõrjus seejuures väiteid, et võrreldes teiste Euroopa riikidega jätkas Rootsi viiruspuhangu ajal suuresti tavapärases elurütmis. "See on arusaamatus, et Rootsi ei teinud midagi viiruse leviku piiramiseks. Rootsi ühiskond järgis hulka tervisega seotud ettevaatusabinõusid, kuigi riik päris kinni ei läinud," sõnas ta.

2015. aastal juhtis Roettingen Ebola vaktsiini kiirkorras loomiseni viinud uuringurühma. Nüüd juhib ta Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koroonaviiruse ravi ja võimalikku vaktsiini puudutavat rahvusvahelist uuringut.

Koroonaviiruse tõttu on maailmas surnud ligi 400 000 inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: