Aab: on mõistlik, et kõiki varusid haldab üks asutus

Jaak Aab käis märtsis Hiinast saabunud isikukaitsevahendeid vastu võtmas.
Jaak Aab käis märtsis Hiinast saabunud isikukaitsevahendeid vastu võtmas. Autor/allikas: Gertu Blank/rahandusministeerium

Riik otsustab ühtse ning erinevate ministeeriumite varude ühtse agentuuri alla koondamise suve lõpuks. Riigihalduse minister Jaak Aab (Keskerakond) peab mõistlikuks, et kõiki riigi varusid haldab üks asutus.

Valitsus arutas varude agentuuri loomist neljapäeval toimunud kabinetiistungil. 

Majandus- ja taristuministri Taavi Aasa (Keskerakond) esitatud memorandumis seisis, et koroonaviiruse põhjustatud haigus COVID-19 on välja toonud puudused hädaolukorra lahendamisel varustuskindluse tagamisel. Valitsuse liikmed arutavad riigi varude ja Eesti varude agentuuri loomisega seotud küsimusi.

Eriolukorra ajal isikukaitsevahendite varudega tegelenud Jaak Aab ütles, et laiemalt kõikide kriisivarude haldamine, mis on praegu erinevate ministeeriumite haldusalas viidaks eraldi asutuse alla, mis tegeleks kõikide varudega.

"See vajab omaette kompetentsi, neid varusid on vaja pidevalt, kas uuendada, roteerida, müüa või osta. Ettepanek sisaldas seda, et me võiksime mõelda Eestis sellelaadse agentuuri loomise peale," sõnas Aab.

Tänase varude hoidmise kohustused näevad ette tervishoiuvaru, toiduvaru, esmatarbekaupade varu, vedelkütuse varu ja sõjalise riigikaitse varude olemasolu. Aab lisas aga, et varusid, mida kriisi ajal peaks olema, on teisigi, näiteks loomasööt ja veterinaarravimid.

Aab rääkis, et ministeeriumid ja ka koalitsiooni osapooled võtavad nüüd aja maha, et teemaga end rohkem kurssi viia ja kujundada välja seisukohad.

Aab ütles, et isikukaitsevahendite varude eest vastutab tema riigihalduse ministrina aasta lõpuni. "See tähendab ka teatud keskse varu loomist sügiseks ning neljapäeval ka see otsustati ära," lausus Aab.

Aabi sõnul olekski mõistlik, et ka selle keskse isikukaitsevahendite varu haldamisega tegeleks üks konkreetne agentuur.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: