Öpik: koroonaviiruse uued üksikjuhtumid on salakavalad

Terviseameti Põhja regionaalosakonna juht Ester Öpik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kui peresisesed koroonaviirusesse nakatumised ei ole üllatavad, siis murettekitavamad on niisugused nakatumised, mille puhul ei ole teada, kus inimene on viiruse saanud.

Lunden Food on toiduainetööstuse ettevõte, mille tooted on vabalt poes saada. Palun kordame üle, kas viirusetekitajad võivad jõuda tarbijani?

Me oleme saanud kinnituse veterinaar- ja toiduametilt, et seni teadaolevalt ei ole toiduainete vahendusel viiruse levikut toimunud. Nagu meie hästi teame terviseameti poole pealt, siis koroonaviirus levib ikkagi inimeselt inimesele ja ka sel ettevõttel on tegemist tõenäoliselt sellega, et inimese kaudu on nakatunud töökollektiivis ka teised inimesed.

Kas sellistest suurpuhangutest saab uus normaalsus?

Numbrid võivad meile peegeldada erinevaid asju. Kui meil vahepeal oli mõõdukas langustrend, kus mõnel päeval olid vaid üksikud nakkusjuhud, ja täna, kui kohe tekib rohkem - kümme või enam ööpäeva kohta - siis on mõistetav, et inimesed muutuvad murelikuks.

Terviseametina meie vaatame nende numbrikogumite taha. Kui sealt peegeldubki - nagu tänasel näitelgi - rühmaviisiline haigestumine, siis me saame siit teha omad järeldused. Rühmaviisilise haigestumise puhul on see õnn, et me saame süvitsi tegeleda grupi inimestega ja tõenäoliselt üsna hästi piirata, lokaliseerida levikut.

Meie jaoks murettekitavamad on need olukorrad, mida ka juhtub iga päev, kus tuleb üksikuid haigestunuid ja nemad ise ka ei oska öelda, kus nad selle viiruse on saanud. Nad jutustavad küll, et kasutavad ühistransporti või käivad avalikes kohtades, aga täpselt ei tea. Kui selliseid juhtumeid tekib väga palju, siis see on koht, kus me erakordse täpsusega veelkord süveneme ja vaatame, mis sealt välja paistab. Me läheme juba täna ka rühmaviisilise puhul sügavuti sisse, aga üksikjuhtumid on salakavalad.

Milline nakatumiste arv on see, mis paneb sireenid põlema? Mis on kriitiline number, kui tuleb uuesti hakata piiranguid peale panema?

On olemas üleüldised standardid. On räägitud haigestunute arvust 100 000 elaniku kohta jne. Ka nende puhul tuleb hinnata maakondlikku eripära, riigi eripära, kultuurilisi eripärasid. Eesti puhul, meie, kes me armastame võib-olla ka tavaolukorras rohkem distantsi hoida, me oleme kriisist toonud kaasa õppetunnid, et me oskame täna juba käsi korralikult pesta, ja ma väga loodan, et me oleme õppinud ka seda, et me haigena püsime kodus.

Täna juhtub kahjuks veel nii, et haiged inimesed kipuvad vahel seda reeglit kas teadlikult või teadmata eirama ja seavad sellega ohtu ka teiste inimeste tervise ja mõnel juhul ka kogu kollektiivi või teiste pereliikmete või ka sõpruskondade tervise.

Aga kindlat mustrit öelda piltlikult, et millal meil see sireen süttib? Heas mõttes, ikkagi sireen süttib meil iga haige inimese puhul.

Piirid on avanenud ja avanemas. Kas Soomest ja Rootsist on tulnud sisse uusi nakkusekandjaid?

Tõepoolest, oli ju teada, et kui me natukene vähemhaaval leevendame piiranguid, siis võime kohata teatud nakatunute arvu tõusutrendi. Oleme seda ka näinud. Lähiriikidest, näiteks Soomest ja Rootsist on pereliikmed, kes on seal olnud tööl, tulnud üle tüki aja pere juurde ja on juhtumeid, kus ka teised pereliikmed on seeläbi nakatunud.

Samas on olukord, et me saame väga hästi kohe teada, kui inimene on andnud positiivse proovi, me selgitame kohe välja, kellega ta on võib-olla kokku puutunud. Joonistub välja lähikondsete ring. Lähikondsed me juba siis võtame enda hoole alla, palume neil ka viibida kodus, oma tervist jälgida.

Sellisel juhul, kui tekivad perenakatumised, need ei üllata meid nii palju, kuivõrd nad on lähikontaktsetena meil olnud juba kontrolli all ja nad ei ole nii palju vabalt ringi liikunud.

Viimane soovitus nädalavahetuseks, kui on ilus ilm ja rahvas tuleb kokku, sest pole ammu näinud - pigem õues kui toas?

Toetan väga mõtet, et liikugem rohkem vabas õhus, teeme tegevusi vabas õhus. Ja kui on mõned tegevused, mida me peame siiski siseruumides tegema, siis peame kinni nendest reeglitest, milles oleme kokkuleppinud, et me oma tervist ja oma sõprade, lähikondsete tervist ei ohustaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: