NYT-i arvamustoimetaja sunniti vastuolulise artikli avaldamise pärast lahkuma

NYT-i lahkuma sunnitud arvamustoimetaja James Bennet.
NYT-i lahkuma sunnitud arvamustoimetaja James Bennet. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Larry Neumeister

USA ajaleht The New York Times (NYT) vahetas välja oma arvamustoimetaja, kes avaldas vabariiklasest senaatori Tom Cottoni artikli, milles viimane kutsus riigis vallandunud rassirahutustega kaasnenud rüüstamiste peatamiseks jõudu kasutama.

Ametist lahkunud The New York Timesi arvamuskülgede juht James Bennet on juba teine USA suure lehe toimetaja, kes on oma kohast ilma jäänud seoses mustanahalise George Floydi poltseivägivallas hukkumise järel puhkenud protsestide meediakajastusega, märkis juhtunust teatanud ajaleht The Wall Street Journal (WSJ).

Bennet astus tagasi eelmise nädala lõpus, mõni päev pärast seda, kui oli avaldanud Cottoni artikli "Saatke väed sisse", milles senaator kutsus USA valitsust kasutama rahutustega kaasnenud rüüstamiste peatamiseks sõjaväge, et ülekaaluka jõu demonstreerimisega hoida ära edasise kahju tekitamine.

Lisaks Benneti lahkumisele teatas NYT, et arvamuskülgede asetoimetaja James Dao viiakse teisele kohale ning ta hakkab tegelema uudistega.

Senaatori arvamusartiklit kritiseerisid sotsiaalmeedias mitmed NYT-i reporterid ja toimetajad, kes leidsid, et see ohustab nende mustanahalisi kolleege, kes üle riigi toimuvaid proteste kajastavad ja et see sisaldas faktieksimusi.

The New York Timesi vastutav väljaandja A.G. Sulzberger ütles usutluses WSJ-le, et NYT-i arvamuste sektsioon vajab "märgatavat muutust" ning Bennetil ja Daol oleks olnud raske selle elluviimist juhtida. Lehe teatel ei ole Bennet ja Dao kommentaarideks kättesaadavad.

Cottoni arvamusloole lisati hiljem toimetajate kommentaar, et see sisaldab liialdusi, põhjendamatuid väiteid vasakpoolsete aktivistide kohta ja valesti tsiteerimist. "Toimetajate lisandus on veel üks alandus New York Timesile," märkis Cotton hiljem Twitteris tehtud postituses, kinnitades, et jääb kindlaks igale oma sõnale.

Bennet on teine prominentne lehetoimetaja, kelle lahkumisest seoses rahutuste kajastamisega nädalavahetusel teatati. Väljaande Philadelphia Inquirer juhtiv ajakirjanik Stan Wischnowski astus tagasi laupäeval, kui oli ühe loo pealkirja pärast lugejate ja kolleegide kriitika alla sattunud. Wischnowski avaldas arhitektuurikriitiku arvamusloo pealkirjaga "Buildings Matter, Too" (e.k.: Majad on ka tähtsad), mis on parafraas rassirahutuste ajal käiku läinud hüüdlausele "Black Lives Matter" (e. k.: Mustanahaliste elud on tähtsad).

Bennet asus NYT-i tööle 2016. aastal väljaandest Atlantic magazine, kus ta töötas peatoimetajana. Enne seda oli ta New York Timesis rohkem kui kümme aastat muudel positsioonidel, muuhulgas Valge Maja korrespondendi ja lehe Jeruusalemma büroo juhina. Bennetit nähti siiani New York Timesi võimaliku uue tegevtoimetajana, kui praegu sellle kohal töötav Dean Baquet pensionile pidi minema, märkis WSJ. Mitmed New York Timesi ajakirjanikud olid eelmisel nädalal öelnud, et ei hakka tema juhtimise all töötama, kui ta Baquet' kohale asuks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: