Eesti plaanib taotleda sigade Aafrika katku vaba maa staatust

Muhu metssead.
Muhu metssead. Autor/allikas: Minupilt.err.ee/Kalmer Saar

Kuivõrd viimane sigade Aafrika katku nakatunud metssiga leiti Eestist 2019. aastal, saab Eesti peagi Euroopa Komisjonilt taotleda katku vaba maa staatust. See tühistataks kõik katkust tingitud kehtivad piirangud sigade ja sealihaga kauplemisel.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna nõunik Maarja Kristian ütles ERR-ile, et enne katkupuhangut oli Eestis metssigu suurusjärgus 30 000 kuni 40 000 isendit. Kristiani sõnul on nüüd arvukus vähenenud 4000 ja 5000 isendi vahele.

"Arvestades tänast olukorda, võib olla võimalik lähiajal taotleda Eestile Euroopa Komisjonilt sigade Aafrika katku vaba maa staatust ka metssigade osas. Selle tagajärjel tühistataks kõik sigade Aafrika katkust tingitud kehtivad piirangud sigade ja sealihaga kauplemisel," ütles Kristian ja lisas, et kodusigade osas on Eesti sellest aastast kuulutatud katkuvabaks.

Kristian selgitas, et praegu ollakse staatuse taotlemisega ootel, seda võidakse teha näiteks sügisel või aasta lõpus.

"See, et viimati oli viiruspositiivne metssiga Eestis 2019. aasta veebruaris, tähendab, et viiruse ringlus on äärmiselt madal või olematu. Aga tuleb natuke oodata, et saaksime taotluse esitada. Praegu on leitud katku antikehaga positiivseid sigu," ütles Kristian.

Kristian selgitas, et piirangute leevendamine tähendab, et elussigade ja sealiha transpodi protseduur teistesse EL-i liikmesriikidesse muutuks leebemaks, näiteks ei peaks enam täitma suures hulgas erinevaid dokumente.

Viimasel ajal on ka märke metssigade arvukuse kasvust ning metsade lähedal elavad koduomanikud on aeg-ajalt kimpus seasongermaaga. Hoovil tuhnivat siga aga jahimehed niisama maha lasta ei tohi.

Kristian selgitas, et jahimehel peab olema spetsiaalne luba, et metssiga maha lasta.

"Keskkonnaamet määrab jahimeestelt saadud andmete alusel igale maakonnale suurusjärgud, kui palju milliseid sigu küttida tohib. On eraldatud mitu protsenti sellest on emised, kuldid, kesikud jne. Selle tulemusena võiks olla võimalik populatsiooni kontrolli all hoida," ütles Kristian.

Metssigade populatsiooni tuleb piirata, et katk ei leviks seafarmidesse. Veterinaar- ja toiduameti andmetel on Eestis katku tõrjele viie aasta jooksul kulutatud 10 miljonit eurot ning kokku suri või hukati katku tõttu 42 583 kodusiga.

Sigade Aafrika katk levis Eestis laialdaselt aastatel 2015-2017.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: