Reportaaž | Tallinna turgudel Eesti maasikaid otsimas

ERR käis turgudel otsimas Jaak Madisoni märgatud odavaid Eesti maasikaid.

Europarlamendi liige Jaak Madison ütles usutluses Toomas Sildamile, et Eesti maasikate olukord on hea, tema olevat neid paar päeva tagasi näinud Tallinna turgudel müügil kilohinnaga neli-viis eurot. ERR läks otsima Madisoni märgatud odavaid Eesti maasikaid.

Keskturg

Esmalt seame sammud keskturule. Väljaspool territooriumit, väravate ees kaubeldakse lettidel kõrvuti Kreeka ja Poola maasikatega. Neist esimesed maksavad 2,80 eurot kilost, teised 4,50. Mõned kauplejad kasutavad ka ebaausaid võtteid, näidates hinnasildil üksnes poole kilo hinda (1,45 ja 1,90 eurot), mis on seadusega keelatud. Eesti maasikaid aga ei paista.

Läbime pikad meetrid odavat riidekaupa, kuni jõuame välituru südamesse. Esimene müügiplats on aga väga harvade müügipunktidega ning maasikaid silma ei hakkagi. Seame sammud tagumisele välimüügiplatsile. Teel sinna kostab kõrvu ühe vanema turuproua venekeelne kurtmine teisele, et Rital olla kurk haige. Samal ajal tuleb teiselt poolt kellegi suust mahlakas köhahoog ning vastu jalutab näomaskis vanur. Hakkab kõhe.

Tagumisel platsil leiab maasikamüüjaid küll, ent ikka kordub kõik nagu laulusalmis, muudkui Kreeka ja Poola, Kreeka ja Poola. Hinnad on küll mõnevõrra soodsamad kui väljaspool väravaid, ulatudes 2,50-st 3,80 euroni (Kreeka) ja 3,60-st 4,50 euroni (Poola). Eesti maasikaid ei kusagil. Meis hakkab siginema kahtlus, et kuna küsisime turu administratsioonilt luba tulla Eesti maasikaid pildistama, on müüjatele sõnad peale loetud ja sildid on kaubalt lihtsalt ära korjatud. Aga see on vaid oletus, fakte meil pole.

Jalutame kolmandale müügitänavale, kus tavaliselt on palju Eesti talukaupa. Silma hakkab küll Eesti kurki, välismaist murelit ja muud, ent Eesti sildiga maasikaid pole sealgi. Lettide tagant kostab vaid vene keelt, üks müüjatüdruk kutsub meie fotograafi üles temast pilti tegema.

Küsimusele Eesti maasikate kohta vastab üks müüja kange aktsendiga, et paar päeva läheb veel aega, siis saab. Jäimegi tühjade pihkudega. Ehk on teistel turgudel enam õnne!

Keskturul eiras üks müüja nõuet avaldada sildil kilohind ja meelitas kliente 500 grammi hinnaga. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Balti Jaama turg

Balti Jaama turg on väsinud ja lõunamaiselt räämas keskturu kõrval kui sõõm värsket õhku. Juba turuväravas võtab ostjat vastu desovahendi püstak, võimatu mitte märgata.

Hinnad on Balti Jaama turul samuti keskturust kallimad, kuid mitte oluliselt. Välituru kaup on seejuures kallim kui sees.

Kreeka maasikat saab hinnaga 3,50 kuni 3,90, samas kõrval kõiguvad Poola maasika hinnad vahemikus 4,50 kuni 5,94. Juba teise leti ees tabab meid viimaks õnn leida turult ka Eesti maasikaid!

Sildid lubavad lausa kahte eri sorti, esimesel on kiri "Sasation" (!), teisel "Asia". Ilusad suured marjad mõlemal juhul. Kilohinnaks on kummalgi märgitud 12 eurot. Küsin müüjaproualt, millisest maakonnast maasikad pärit on. Proua teatab, et Valgamaalt. Siis hakkab kõhklema ja mõtleb ümber: ikka Põlvamaalt. Küsimata hakkab kaustikus sobrama ja tõmbab saatelehegi välja, mille lahkelt meile ulatab. Seejärel lubab lahkelt maasikat proovida. Patt oleks keelduda! "Sasation" on pisut vesine, "Asia" märksa magusam. 12-eurose Eesti "Asia" kõrval on koha sisse võtnud ka 4,50 maksev Poola "Asia". Võhiku silmale näevad "kolleegid" täpselt samasugused välja, üksnes hind on erinev, nii et tuleb lihtsalt usaldada müüjat, kui on soov pea kolm korda kallimat Eesti maasikat osta. Kui see ikka on Eesti maasikas.

Paar letti eemal ilutsevad samuti suured Eesti maasikad, sildil päritolu märgiks väike sinimustvalge mumm. Sama sort, mis esimeses letis, ainult kirjapilt on pisut erinev - "Sonsation" (!), hinnaks 14,90. Maasikaid müüv neiu leti taga särab samuti kui Eesti maasikas ja teab täpselt, kust tema kaup pärit on: Ahjast, Põlvamaalt. Ütleb, et on juba nädalakese Eesti maasikaga kaubelnud. Lisaks Eesti maasikale kaupleb ta ka Poola marjadega.

Rohkem me välialalt Eesti maasikaid ei leia. Tuvastame küll ühe sildita leti, kus maasikaid müüakse hinnaga 8 eurot kilo, kuid selle päritolu jääb välja selgitamata.

Põikame ka turuhoonesse sisse, kuid sealt me Eesti maasikaid ei leia. Küll aga varieeruvad lettidel Kreeka ja Poola maasikad, kilohinnaga 2,90 kuni 3,50 (Kreeka) ja 3,80 kuni 4,80 eurot (Poola).

Balti Jaama turul läksid ühes letis Eesti maasikad sujuvalt üle Poola maasikateks, ainus vahe kilohinnas. Maasikate välimusel võhiku silm vahet ei teinud. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Nõmme turg

Meie viimane lootus on Nõmme turu peal. Ent sealgi lokkab Kreeka ja Poola maasikas. Pea kõik Poola maasikad maksavad 4,50 kilo, odavaimal juhul leidsime ühest letist ka 3,90 kilohinnaga ning kalleimal juhul hinnaga 4,90.

Siiski, ühes letis torkavad silma ilmeksimatult Eesti maasikad. See on Viljandimaal asuv Morna talu, mis juba 15 aastat turul oma maasikatega kaupleb. Sortideks "Sonata" ja "Polka". Marjad on tillukesed, justkui vanaema peenralt, pea poole väiksemad kui Kreeka või Poola kaup, kilohinnaks 15 eurot. Müüjaproua osutab fotole oma letil - seal on kujutatud Morna talu maasikakasvatust -, ja ütleb, et need maasikad on kasvatatud kile all, põllult veel valmis maasikat ei saa.

Ühe Poola maasika all lookas letilt leiame ka kaks karpi Eesti maasika kirjadega. Sordiks "Sensation" (see on juba kolmas sama sordi kirjapilt ühe päeva jooksul) ja kilohinnaks samuti 15 eurot. Silt maasikate juures ütleb, et need on kasvanud Joosepi talus, kuid müüjal pole aimugi, millises maakonnas see talu asuda võiks. Kinnitab, et Eesti maasikas müüb hästi, ainult kaks karpi ongi alles. Ostame talt viie euro eest kaasa siiski Poola päritolu "Asia" maasikaid, turu suurimaid.

Jaak Madisoni turulkäik oli ilmselt pinnapealne - nelja-viie euro eest Eesti maasikat ei saa, küll aga võis ta märgata selle hinnaga lettidel Poola marju. Üks Euroopa Liit küll, aga siiski hoopis teine maa.

Morna talu maasikad Nõmme turul on tillukesed nagu vanaema peenramaal. Hinnaks 15 eurot kilost. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: