Otse kell 13.15: riigieelarve erikomisjon arutab ravikindlustusraha väärkasutusi

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutab esmaspäeval avalikul istungil haigekassa kontrollitegevust ravikindlustusraha väärkasutamise üle. Kell 13.15 algavat istungit saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Istungile on kutsutud on sotsiaalminister Tanel Kiik, haigekassa juhatuse esimees Rain Laane, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) direktor Katrin Reinhold, riigikontrolli peakontrolör Ines Metsalu-Nurminen, riigikontrolli auditijuht Mart Vain ning teised sama institutsiooni esindajad.

Arutelu ajend on riigikontrolli kontrolliaruanne, mis tõi välja, et haigekassa ei suuda oma kontrollitegevusega süsteemselt ennetada ega tuvastada ravikindlustusraha väärkasutusi.

Komisjoni esimehe Jürgen Ligi (Reformierakond) sõnul on väga halb, kui ravikindlustuse pettuste puhul on karistused vaid sümboolsed ja haigekassa selgitusel rakendatakse neid ainult äärmisel vajadusel. "Pettusega ongi tekkinud juba äärmine vajadus karistada ja selle vajaduse ennetamiseks on heidutus," rääkis Ligi. "Vahele jäämise risk ja karistus ei tohi ära tasuda."

Ligi sõnul võimaldaks dokumentide automaatne võrdlus kontrollida rohkem arveid. "Kuna patsiendikontroll on teatud juhtudel ainus võimalus, tuleb ka see teavitamisega tõhusamaks muuta," ütles Ligi. Tema sõnul ei piirdu vastutus siin kaugeltki haigekassaga.

"Kuigi vastutav minister on ka selle nõukogu esimees, kuuluvad tema haldusalasse veel tervise-ja ravimiamet, kelle kõigi koostööst raviraha kasutuse aususe ja otstarbekuse tagamine sõltub," märkis komisjoni esimees.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: