Foto: Milrem esitles mehitamata lahingumasinat Type-X

CPWS Gen 2 relvasüsteemiga varustatud mehitamata lahingumasin Type-X.
CPWS Gen 2 relvasüsteemiga varustatud mehitamata lahingumasin Type-X. Autor/allikas: Milrem

Milrem Robotics ja Belgia relvasüsteemide tootja John Cockerill Defense esitlesid kolmapäeval mitmete riikide kaitsevägede esindajatele CPWS Gen 2 relvasüsteemiga varustatud mehitamata lahingumasinat Type-X.

Mehitamata lahingumasin Type-X on mõeldud mehhaniseeritud üksuste lahinguvõime tõstmiseks ning toetuseks. Tegemist on soomustatud roomiksõidukiga, mida on operaatoritel võimalik ohutust kaugusest juhtida ning mis on võimeline autonoomselt tegutsema, teatas Milrem.

"Mehitamata lahingumasinate peamised ülesanded saavad olema konvoide julgestamine ja perimeetrite või baaside kaitse. CPWSiga relvastatud Type-Xi saab positsioneerida konvoi ette ja taha andes üksusele täiendava vaatlusvõimekuse ja tulejõu," selgitas John Cockerill Defense'i turundusdirektor Simon Haye.

CPWS on kaugjuhitav relvasüsteem, mis on algselt mõeldud paigutamiseks soomustransportööridele ja jalaväe lahingumasinatele. Relvasüsteem on varustatud 360-kraadise panoraamsihiku ning erinevate sensoritega, mis teeb süsteemist sobiliku täienduse mehitamata sõidukile.

Lisaks 25 mm kiirlaskekahurile saab relvasüsteemile lisada ka erinevaid tankitõrje raketisüsteeme, näiteks Javelini.

Type-X on hübriidajamiga uue põlvkonna lahingumasin, mis vahetab tulevikus välja sõdurite transportimiseks mõeldud lahingumasinad, teatas Milrem.

Type-X on olemasolevatest sõidukitest ligi kolm korda kergem ning saab olema kaks kuni kolm korda odavam.

Type-X'i saab lennukilt langevarjuga maapinnale heita ning see on piisavalt madal, et maastikul varjatuks jääda. Sõiduki tippkiirus teedel on 80 km/h ning maastikul 50 km/h.

"Type-X on uus sõjaline võimekus nii Euroopa kui kogu maailma mõistes. On uhke tunne, et Eesti insenerid koostöös Rootsi kolleegidega on kokku pannud kõige kaasaegsemad tehnoloogilised lahendused ning loonud ülimalt võimeka lahingumasina," ütles Milrem Robotics'i juhatuse esimees Kuldar Väärsi.

"Type-X'i tellimus ning tehtud arendustöö on andnud võimaluse Milrem Robotics'il ka ettevõttena jõuda täiesti uuele tasemele nii kompetentside kui protseduuride osas ning annab julgust öelda, et Eesti tööstus saab hakkama ka 6x6 soomukite arendamisega kaitseväele," lisas ta.

Koos mehitamata lahingmasinaga tutvustas Milrem Robotics kaitsevägedele ka oma teist uut toodet Intelligent Functions Kit-i. Tegemist on intelligentse juhtimissüsteemiga, mis võimaldab Milrem Robotics'i THeMIS'tele ja Type-X'dele, kuid ka teistele sõidukitele lisada autonoomse navigatsiooni funktsioone.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: