Koalitsioonil on SDE 50 000 ettepanekuga toimetulekuks mitu võimalust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigikogu lõpetas kevadise istungjärgu, mil võeti vastu 63 eelnõu. Suurt avalikku vastukaja leidnud Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise ja riigikontrolliga asendamise eelnõu arutelu lükkus sügisesse. Koalitsioonil on sotsiaaldemokraatide esitatud 50 000 parandusettepanekuga toimetulekuks mitu võimalust.

Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder peab ERJK kaotamist ületähtsustatud küsimuseks. "Eelnõu eesmärk on parandada ja tugevdada veelgi ja tõhustada järelevalvet ja anda see funktsioon üle sõltumatule ja teovõimelisemale organisatsioonile, kelleks riigikontroll kindlasti on," ütles Seeder.

Riigikogu aseesimehe Siim Kallase sõnul pole eelnõu juures oluline see, kumb on kontrollijana parem, järelevalvekomisjon või riigikontroll, vaid kas suudetakse hajutada poliitilist otsustamist ümbritsevat usaldamatust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Teema on see, et me muudame seda umbusalduse või seda usalduse välja, tekitame kahtlusi iseenda suhtes, et seal on mingi probleem ja no ütleme puht taktikaliselt mina hea meelega soovitaksin koalitsioonil küll lihtsalt vahetada need inimesed välja," ütles riigikogu aseesimees Siim Kallas (RE).

Eelnõu menetlemise teeb keeruliseks, et sellele on tehtud 50 000 sellist muudatusettepanekut, mida saab ükshaaval hääletusele panna, võttes nende ette veel ka kümneminutilisi vaheaegu. See venitaks arutelu pikemaks kui aasta.

Selle vältimiseks on koalitsiooni hinnangul mitmeid võimalusi. Üks võimalus on, et valitsusliidu erakondade koostatud eelnõu jääb nii-öelda sahtlisse ja järgmisele lugemisele enam ei jõua, kuid valitsus algatab uue samasisulise eelnõu, mille seob usaldushääletusega. See tähendab, et parandusettepanekuid ei hääletata.

Seedri sõnul on teine võimalus vormistada see ühe muudatusettepanekuna ühe eelnõu juurde teisel lugumisel ja võtta see muudatusettepanekuna vastu. See ei ole tema hinnangul hea parlamentaarne tava, kuid erandjuhtudel on seda varem tehtud.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles, et 50 000 parandusettepanekut on parlamendi töö segamine selle halvimas vormis. "Ma loodan, et sotsiaaldemokraatlik Erakond saab ise aru, et selline käitumine ei sobi ja nad võtavad ise oma ettepanekud tagasi," sõnas ta.

Riigikogu jätkab korraliste istungitega 14. septembril

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: