New York eemaldab rassismisümbolina taunitud Roosevelti kuju

Theodor Roosevelti pronkskuju Ameerika Loodusloomuuseumi ees.
Theodor Roosevelti pronkskuju Ameerika Loodusloomuuseumi ees. Autor/allikas: SCANPIX/MPI43/Capital Pictures

New Yorgi võimud teatasid pühapäeval, et eemaldavad ekspresident Theodore Roosevelti kuju, mida on pikka aega taunitud rassistliku ja kolonialistliku sümbolina.

Roosevelti pronkskuju Ameerika Loodusloomuuseumi ees kujutab endist presidenti ratsa mustanahalise ja põlisameeriklase kohal, kes mõlemad seisavad maas.

"Oleme näinud, kuidas maailma ja Ameerika tähelepanu on üha enam pöördunud monumentidele kui süstemaatilise rassismi võimsatele ja haiget tegevatele sümbolitele," teatas muuseum avalduses.

"Roosevelti kuju on olnud pikka aega vastuoluline hierarhilise kompositsiooni tõttu, kus üks figuur on ratsa ja teised kõnnivad jalgsi, mistõttu paljud peavad seda rassistlikuks."

New Yorgi linnavalitsus toetas muuseumi taotlust.

"Monument kujutab põlisrahvaid ja mustanahalisi alluvate ja rassiliselt alamatena," ütles linnapea Bill de Blasio. "Linn toetab muuseum taotlust, see on õige otsus ning aeg selle probleemse kuju eemaldamiseks on käes."

USA on haaratud protestidest rassilise ebavõrdsuse vastu, meeleavaldajad on ümber lükanud hulga rassistlikeks sümboliteks peetavaid kujusid.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: