Pompeo: Läänekalda alade annekteerimine on Iisraeli otsustada

Mike Pompeo.
Mike Pompeo. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mangel Ngan

USA välisminister Mike Pompeo vihjas kolmapäeval, et Iisraelil on okupeeritud Palestiina alade annekteerimiseks Washingtoni õnnistus, ehkki plaani on rahvusvahelisel areenil teravalt kritiseeritud.

"Otsus laiendada iisraellaste suveräänsust nendele aladele on otsus, mis on iisraellaste teha," ütles Pompeo ajakirjanikele.

Välisminister võttis sõna veidi pärast seda kui ÜRO ja Araabia liiga tegid ÜRO Julgeolekunõugu videokonverentsil Iisraelile üleskutse Läänekalda alade annekteerimisest loobuda.

Iisraeli peaministril Benjamin Netanyahul on kavas annekteerimisega järgmisel nädalal algust teha.

Palestiina välisminister: Iisraeli poolne annektsioon oleks kuritegu

Mistahes Palestiina territooriumi annekteerimine Iisraeli poolt oleks kuritegu, ütles Palestiina Omavalitsuse välisminister kolmapäeval ÜRO Julgeolekunõukogule ja hoiatas, et kui see juhtub, on sellel kohesed tagajärjed.

"Ehkki kõik räägivad teelahkmel olemisest, on roolis kahjuks Iisrael ja ta ei peatu teelahkmel oma valikute hindamiseks," nentis ta.

"Iisrael näib olevat otsustanud ignoreerida suurt punast stoppmärki, mille rahvusvaheline kogukond elude päästmiseks püsti pani," lisas Al-Maliki.

Iisraeli suursaadik ÜRO-s Danny Danon vastas talle palestiinlasi kritiseerides ja ütles, et nad keeldusid juudiriigiga läbirääkimisi pidamast.

ÜRO ja Araabia Liiga ärgitasid Iisraeli annekteerimisplaanist loobuma

ÜRO ja Araabia Liiga tegid kolmapäeval ühisavalduse, kus kutsutakse Iisraeli loobuma plaanist annekteerida suur osa okupeeritud Läänekaldast.

Üleskutse tehti ÜRO Julgeolekunõukogu videokonverentsil, kus osalesid mitme riigi ministrid.

Tegu oli viimase rahvusvahelise kohtumisega enne 1. juulit, mil Iisrael plaanib annekteerimist alustada.

"Ma kutsun Iisraeli valitsust oma annekteerimisplaanidest loobuma," ütles ÜRO peasekretär Antonio Guterres.

Ta kordas ka poolehoidu kahe riigi lahendusele, mille järgi loodaks iseseisev ja jätkusuutlik Palestiina riik, mis jagaks Iisraeliga pealinnana Jeruusalemma.

Araabia Liiga peasekretär Ahmed Aboul Gheit ütles, et annekteerimine hävitaks igasuguse lootuse rahule.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: