Araabia Liiga lükkas Trumpi rahuplaani tagasi

Araabia Liiga välisministrid Kairos.
Araabia Liiga välisministrid Kairos. Autor/allikas: ALI BOB, EPA / Scanpix

Araabi Liiga lükkas laupäeval tagasi USA presidendi Donald Trumpi sel nädalal väljakäidud Lähis-Ida rahuplaani, kuna peab seda palestiinlaste jaoks ebaõiglaseks.

Araabiariikide välisministrid teatasid oma kohtumisel Kairos, et see kava ei aita kaasa õiglase rahu sõlmimisele Iisraeli ja Palestiina vahel.

Araabia Liiga ei kavatse USA-ga selle plaani alusel koostööd teha, lisatakse välisministrite kohtumise lõppkommünikees. Samas rõhutatakse, et Iisrael ei tohiks algatuse elluviimiseks jõudu kasutada.

USA uus Lähis-Ida rahukava annab palestiinlastele piiratud omavalitsuse osades okupeeritud Läänekalda piirkondades, kuid lubab Iisraelil annekteerida kõik iisraellaste sealsed asundused ja jätta endale pea kogu Ida-Jeruusalemm.

Istungi järel rõhutasid Araabia välisministrid vajadust jõustada niinimetatud kahe riigi lahendus, mis näeb ette Palestiina riigi loomise 1967. aasta Kuuepäevase sõja eelsetes piirides ning selle pealinna loomist Ida-Jeruusalemma.

USA plaani järgi aga jääb Jeruusalemm Iisraeli kontrolli alla riigi "jagamatu pealinnana". Trumpi sõnul saavad palestiinlased teha oma pealinnaks osa annekteeritud Ida-Jeruusalemmast.

Kava avaldamisel Washingtonis olid ainsate araabiariikide esindajatena kohal Bahrein, Omaan ja Araabia Ühendemiraadid. Kolmik on USA ühed lähimad liitlased piirkonnas, kus paljud riigid võõrustavad USA üksusi.

Teised araabiariigid vastasid kavale ettevaatlikult sõnastatud avaldustega. Palestiina juhid on kava jõuliselt hukka mõistnud.

Kava rikub 1993. aastal palestiinlaste ja Iisraeli vahel sõlmitud Oslo lepet ning Iisrael peab okupandina vastutust kandma, ütles Palestiina liider Mahmud Abbas Araabia Liiga välisministrite kohtumisel Kairos.

Abbasi sõnul katkestab Palestiina USA ja Iisraeliga kõik suhted, kaasa arvatud julgeolekukoostöö, sest Valge Maja plaan ütleb palestiinlaste arvates lahti kõikidest Iisraeli ja Palestiina sõlmitud lepetest.

Araabia Liiga ühendab 22 Araabia poolsaarel ja selle ümbruses paiknevat moslemienamusega riiki.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: