SEB sai finantsinspektsioonilt miljon eurot trahvi

{{1593090840000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
SEB peahoone Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Finantsinspektsiooni uurimine tuvastas SEB Panga rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu võitlemise süsteemides puudusi ja tegi pangale ettekirjutuse ning nelja väärteo eest trahvi kokku miljon eurot. Rootsi finantsinspektsioon tegi SEB-le trahvi 1 miljard Rootsi krooni ehk 96 miljonit eurot.

Finantsinspektsioon tuvastas järelevalvemenetluse käigus, et SEB Pangal esines kliendiandmete kogumisel ja tegelike kasusaajate tuvastamisel puudusi. Puudusi esines ka rahapesu kahtlustest teatamisel rahapesu andmebüroole.

Finantsinspektsioon tegi pangale ettekirjutuse, mis kohustab panka puudused kõrvaldama. Järelevalvemenetluse käigus tuvastatud põhjustel alustas Finantsinspektsioon ka väärteomenetluse ning tegi pangale aastatel 2017-2019 olnud puuduste eest trahvi miljon eurot.

"Finantsinspektsioon on alates 2014. aastast saatnud pankadele selge sõnumi, et neil peavad olema kontrollisüsteemid, mis vastavad rahvusvaheliselt kokku lepitud rahapesu tõkestamise normidele. Meie ülesandeks on kontrollida pankade süsteeme ning reageerida ilmnenud nõrkustele. Tuvastasime puudusi AS-i SEB Pank töös rahapesu tõkestamisel, mistõttu otsustasime pangale ettekirjutuse ja tegime trahvi," ütles Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Finantsinspektsioon viis SEB Pagas läbi kohapealse kontrolli 2019. aasta 26. augustist 27. septembrini. Tulemustest koostati mahukas kohapealse kontrolli akt, millega anti hinnang AS-i SEB Pank rahapesu tõkestamise süsteemidele ja kontrollidele ning juhatuse tegevusele seisuga 25. august ning enne seda.

Finantsinspektsioon alustas selle aasta 28. jaanuaril AS-i SEB Pank osas väärteomenetlust, mille tulemusel sai pank trahvi.

Pank rikkus andmete registreerimise ja säilitamise kohustust novembrist 2017 kuni septembrini 2019. Samal perioodil ei järgitud ka nõudeid seoses hoolsusmeetmete kohaldamisega tegeliku kasusaaja tuvastamisel ega ärisuhte seirel ega järgitud teatamiskohustust rahapesu ja terrorismi rahastamise kahtluse korral.

Pank peab haldusotsusega tuvastatud puudused kõrvaldama hiljemalt kuue kuu jooksul alates ettekirjutuse kätte saamisest. Kui pank pole poole aasta pärast ettekirjutuses sätestatud kohustusi täitnud või täidab neid ebakohaselt täitnud, siis on inspektsioonil õigus määrata pangale sunniraha 32 000 eurot ja iga järgneva sama või sarnase rikkumise korral 100 000 eurot.

Väärteootsuse peale on pangal õigus esitada kaebus 15 päeva jooksul alates otsuse kättesaamise päevast.

Ettekirjutus ja trahviotsus panga kliente ei mõjuta ja pank jätkab Eestis tavapäraselt oma klientide teenindamist. AS-i SEB Pank juhatus ja tema töötajad näitasid Finantsinspektsiooni menetluste käigus üles koostöövalmidust ja soovi tuvastatud puudused kõrvaldada.

Finantsinspektsioon tegi SEB Panga rahapesu tõkestamist hinnates tihedat koostööd Rootsi ja Leedu finantsjärelevalveasutustega, kuigi järelevalvemenetlusi teostati igas riigis eraldi. Rootsi finantsinspektsioon uuris Rootsi emapanga Skandinaviska Enskilda Banken AB rahapesu riskide juhtimist Balti riikides toimunud tehingute puhul ja ka seda, kas neid nõudeid järgiti Rootsis tehtud tehingute puhul. Samal ajal uurisid Eesti ja Leedu finantsjärelevalveasutused, kas Rootsi panga tütarettevõtetes Eestis ja Leedus järgiti kohalikke rahapesu vastu võitlemise nõudeid.

SEB: kõrvaldame puudujäägid poole aasta jooksul

SEB panga teatel ei leidnud auditis ei leidnud tuvastamist, et SEB-d oleks süsteemselt kasutatud ära rahapesuks või terrorismi rahastamiseks, küll tuleb pangal kõrvaldada puudujääke kliendiandmete kogumises ja ärisuhete seires.

"SEB on teinud ja teeb kõik endast oleneva, et vältida enda ära kasutamist kuritegelikel eesmärkidel ja meie konservatiivne strateegia on viidud tõhusalt ka panga protsessidesse ning süsteemidesse," ütles SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik.

Pariku sõnul on pangal järelevalveasutustega pidev ja väga hea koostöö ning see on loomulik osa panga tööst. "Järelevalvealased auditid on aidanud meil täiendavalt arendada meie protsesse, kuidas tõkestada rahapesu ja terrorismi rahastamist."

Panga teatel kinnitas audit, et SEB-l on mitteresidentide teenindamisel selgepiiriline äristrateegia ning madal riskiisu, mis kajastub ka väikestes tegevusmahtudes ning ka seda, et SEB-l on olemas kontrollid ja süsteemid valitud konservatiivse äristrateegia elluviimiseks.

Finantsinspektsioon pööras auditis tähelepanu, et klientide ja tegelike kasusaajate andmetes esineb vigu alates tähevigadest kuni vastuolulise infoni klientide poolt deklareeritud residentsuse kohta. Järelevalve hinnangul tuleks andmekvaliteeti parandada, kuna see võib ohustada õigeaegset reageerimist riskidele. Lisaks tuvastas audit puudusi ärisuhte seires.

"Kinnitame, et kliendiandmete kvaliteedi ja seireprotsesside täiustamine on SEB üks eelisarendatud valdkondi, kuhu investeerime igal aastal kasvavas tempos. SEB-l on sarnaselt järelevalvega nulltolerants puudujääkide osas mis kasvõi teoreetiliselt võivad suurendada riski, et panka kasutatakse ära kuritegelikel eesmärkidel. Kõrvaldame meile ette heidetud puudujäägid kuue kuu jooksul ja kavatseme jätkuvalt olla kõrgema riskiga kliendigruppide teenindamisel üks konservatiivsemaid panku Eestis," lisas Parik.

Rootsi finantsinspektsioon trahvis panka 96 miljoni euroga

Rootis finantsinspektsioon teatas neljapäeval, et SEB ei ole korralikult hindanud rahapesuriski oma Balti üksustes ning inspektsioon tuvastas puudujääke Balti pankade rahapesuvastastes meetmetes. Seetõttu tegi inspektsioon pangale trahvi 1 miljard Rootsi krooni ehk 96 miljonit eurot.

Rootsi finantsinspektsiooni uurimine kattis perioodi aastast 2015 kuni 2019. aasta esimese kvartalini ning tuvastas kõrgendatud rahapesuriski panga Baltikumi üksustes. Samuti tuvastas inspektsioon puudujääke välisresidentide riski hindamisel.

"Olenemata kõrgendatud rahapesu riskist Baltikumis on pank teinud liiga vähe ja liiga hilja," ütles Rootsi finantsinspektsiooni juht Erik Thedeen.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: