Diplomaadid kritiseerisid välisteenistuse seaduse muudatusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Välisteenistuse seaduse muutmise seaduse teiste aspektidega pole rahul enamus diplomaate, kes saatsid nii väliminister Urmas Reinsalule (I) kui ka kantsler Rainer Saksale ühise kirja. Nad toovad välja mitmeid kitsaskohti, mis mõjutavad nii saadikute töö- kui ka elukorraldust.

Uuel kujul välisteenistuse seadus mõjutab eelkõige diplomaatide senist eluolu. Nii tuleks edaspidi neil tegeleda ise näiteks elukoha leidmisega - kui seni tegeles sellega välisministeerium, siis nüüd on riskid saadikute õlul ja neil jääb vähem aega, et oma põhitööle keskenduda. Selle ja paljude teiste muudatuste juures, tunnevad diplomaadid, et nendega pole suheldud ega arvestatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Välisministeeriumi kantsler Rainer Saks tunnistas, et kaasamisega on tõesti läinud väga kiireks. "See menetlus kestis parlamendis kauem, kui me ootasime. Sellepärast ongi sellele tulnud lõpus tormamise maik juurde. Aga me püüame oma töötajatega pidada elavat dialoogi ja neid rakendusakte läbi rääkida," lausus Saks.

Kuna president seaduse muudatust välja ei kuulutanud, vaadataksegi nüüd kantsler Saksa sõnul rakendusaktid üle. Üks, mis vajaks diplomaatide hinnangul parandamist, on muudatused, mis puudutavad laste haridussüsteemi. Kui seni oli võimalik diplomaatide lastel õppida eri riikides sama õppekavaga koolides, siis nüüd tuleks lapsed panna üldhariduskooli, välja arvatud kohtades, kus kultuuriline taust seda ei võimalda. See on Saksa sõnul eelarveline otsus.

"Ta on praegu rohkem rahaline otsus, ta ei ole minu jaoks mingi põhimõtteline küsimus. Eks see on selge, et kui inimesed ei saa panna oma lapsi normaalsesse kooli, siis neil ei ole soovi minna riiki, kus lapse haridus jääb puudulikuks ja neid probleeme, just ka Eestisse tagasi tulles kooli leidmisega, on häirivalt palju ja nendega tuleb tegeleda," rääkis Saks.

Muudatusi, mis diplomaatidele ei meeldi, on aga veelgi - nii muutuvad näiteks palgasüsteem kui ka abikaasa-tasu põhimõtted. Nende hinnangul muutub süsteem keerulisemaks ja ebavõrdsemaks.

"Me ikka üritame võimalikult palju oma töötajatega läbi rääkida, et see oleks võimalikult vähe häiriv tulevikus ja siiski põhiline püüdlus on see, et inimestel oleks edaspidi mugavam ja lihtsam, mitte et see läheks vastupidi. Edasi me senikaua nendega diskuteerime kuni me jõuame mingi tulemuseni," kommenteeris Saks.

Küll aga lubab kantsler Rainer Saks, et diplomaatide töötasu kallale ei minda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: