Ungari ja Ukraina tegutsevad keeletüli lahendamiseks

Ukraina välisminister Dmytro Kuleba (vasakul) ja Ungari välisminister Peter Szijjarto.
Ukraina välisminister Dmytro Kuleba (vasakul) ja Ungari välisminister Peter Szijjarto. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Tamas Kovacs

Ungari ja Ukraina välisminister kohtusid neljapäeval juba teist korda vähem kui kuu jooksul. Budapesti ja Kiievi vahelises diplomaatilise aktiivsuse kasvus nähakse märki püüdlustest võtta maha kahe riigi suhteid ja Ukraina läänesuunalisi püüdlusi takistav vastasseis, mille ajendiks on Ukrainas elavate ungarlaste olukord.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba võttis neljapäeval Kiievis vastu oma Ungari kolleegi Peter Szijjarto, kus nad juhatasid kahe riigi vahelist majanduskoostöö komisjoni istungit.

Pärast ministrite kohtumist teatas Kuleba, et mõlema riigi ametnikud kohtuvad peagi, et arutada Ukraina keeleseadust veel enne, kui juulis toimub Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski ja Ungari peaministri Viktor Orbani kohtumine.

Välisministrid teatasid, et kaks liidrid plaanivad oma kohtumisel allkirjastada memorandumi, mis hõlmab kahepoolse koostöö kõiki aspekte.

Kuleba käis 29. mail Budapestis, kus ta arutas Szijjartoga muuhulgas ka Ukraina keeleseaduse teemat. Ungari väitel takistab seadus Ukrainas elaval umbes 125 000 ungarlasel emakeelse koolihariduse saamist.

Keeleseadust vastustav Ungari on blokeerinud NATO-s initsiatiive, mis on mõeldud suhete tihendamiseks Ukrainaga alates 2017. aastast, ku Kiievis võeti vastu seadus, mis kohustab riigi poolt rahastatavates koolides andma haridust ukraina keeles ning keelab õpetamise vähemuste nagu rumeenia, vene ja ungari keeles.

Ukraina rahvusvähemused ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) on seadust kritiseerinud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: