Koroonapuhangu tõttu järsult kukkunud autoturg on taastumas

Foto: Ken Mürk/ERR

Koroonaviiruse puhangu ajal järsult kukkunud autoturg on taastumas ning pankade kinnitusel on uute liisingutaotluse arv praegu sama nagu aasta tagasi. Samas on uute autode tarneaeg koroonakriisis pikenenud ja automüüjateni jõuab turu taastumine viivitusega.

Möödunud aasta kevadel liisiti SEB-st autosid iga kuu ligi 60 miljoni euro eest, kuid tänavu aprillis kukkus käive 20 miljoni peale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maikuus hakkas aga liisingutaotluste arv taas kasvama. "Me usume siiralt, et juuni tuleb juba võrdväärne eelmise aasta juunile. /.../ Inimestes on jälle taaskord tekkinud kindlustunne, inimesed on hakanud taaskord käima automüügisalongides ja taotlemas," rääkis SEB liisingu juht Rein Karofeld.

Ka Swedbank kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et liisingutaotluste arv on nüüdseks mullusel tasemel.

Automüüjateni jõuab tõus viivitusega, sest pole autosid, mida müüa. Koroonakriisis peatasid tehased oma töö ning uut autot tuleb praegu oodata tavapärasest kauem.

"Liising kui toode on teatud viitega toode. Teatavasti paljud autod on tarneajaga ja see, et inimestes tekib kohe motivatsioon taaskord liisingut võtta või uue autoga sõitma hakata, ei tähenda, et me kohe näeme, et need kajastuksid müüginumbrites. Müüginumbreid näeme võib-olla mõne-paari-kolme kuu jooksul," selgitas Karofeld.

"Samamoodi me näeme tegelikult ka juunit, kus ikkagi 55 protsenti eelmise aasta turust on kadunud. Me julgeme ennustada, et juunikuu lõppeb 1700 auto juures, eelmine aasta ta oli umbes 3500 autot ehk umbes pool on ikkagi kadunud," rääkis Amserv Auto juhatuse liige Margus Nõmmik.

Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing ütles, et liisinguturg on küll tõusmas, kuid suuri oste kavandades pole tarbijate kindlustunne siiski veel koroonaeelsel tasemel.

"On näha, et tunnelis natuke valgust tuleb ja kui sügisel ei lähe olukord jälle uude lainesse, siis ikka Eesti majandus taastub nii nagu automüük taastub," ütles Josing.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: