Eesti on Nordica osas Euroopaga jätkuvalt mitteametlikes konsultatsioonides

Nordica lennuk.
Nordica lennuk. Autor/allikas: Nordica

Majandusministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi sõnul on Eesti Euroopa Komisjoniga jätkuvalt Nordica riigiabi loa osas mitteametlikes konsultatsioonides, et oma taotlus enne selle hindamist võimalikult põhjalikuks kirjutada.

"Vahepeal oleme veel Euroopa Komisjoniga konverentskõne vahendusel mõningaid punkte täpsustanud. Märkimist tasub, et hetkel oleme riigiabi loa taotlemisega nn mitteametlikes konsultatsioonides, mille käigus saame vormistada meie riigiabi taotluse enne ametlikku hindamist võimalikult põhjalikuks, mis kiirendab Komisjoni otsuseni jõudmist," ütles Linnamägi.

Linnamägi sõnul võtab tavapärane riigiabi taotlus, näiteks nagu oli 1. juulil jõustuva laevanduse seadusepaketi riigiabi luba, reeglina aega kuid, kui mitte kauem.

"Nordica riigiabi loa soovime saada Covid-19 mõjude leevendamise eesmärgil võimalikult kiiresti, mida mõistab ka Euroopa Komisjon. Sellepärast erineb riigiabi loa taotlemine tavapärasest protsessist," lisas ta.

Nordica ootab Euroopa Komisjonilt jätkuvalt riigiabi luba, et riik saaks lennufirmat 30 miljoni euroga toetada. Ministeerium on palunud Komisjonilt loaga tegelemisel ka võimalikult kiiret tagasisidet.

Eesti riik alustas Euroopa Komisjoniga sel teemal konsultatsioone juuni alguses. Valitsus otsustas Nordicas aktsiakapitali 30 miljoni euro võrra suurendada juba aprilli lõpus, küll aga alustati siis välja selgitamist, kas tegemist oleks ebaseadusliku riigiabiga.

Nordicas aktsiakapitali suurendamise tingimuseks on Nordic Aviation Group AS-i, Regional Jet OÜ ning Transpordi Varahaldus OÜ ühendamine. Lisaks peab Nordica esitama plaani Tallinnast lendude taastamiseks.

Riik soovib ka Nordica tütarfirmas Regional Jet osta välja Poola LOT-i 49-protsendilise osaluse. Majandus- ja taristuminister Taavi Aas on varem öelnud, et riik plaanib osaluse välja osta vähem kui miljoni euroga, lõplik summa selgub läbirääkimiste käigus.

Estonian Air lõpetas tegevuse 2015. aastal pärast seda, kui selgusid Euroopa Komisjoni uurimise tulemused, mille kohaselt andis Eesti Estonian Airile ebaseadusliku riigiabi.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: