Koroonapiirangutest vabanev Gruusia avab end suvel Euroopa turistidele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Gruusia suursaadik Archil Karaulashvili.
Gruusia suursaadik Archil Karaulashvili. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Gruusia suursaadik Archil Karaulashvili ütles intervjuus ERR-ile, et aina kasvava turismisektoriga Gruusia on peale koroonaviiruse puhangut hädas kõrge viiruselevikuga ja suletud piiridega naaberriikidega. Riik loodab sektori elus hoidmiseks meelitada külalisi kaugemalt, sealjuures Eestist.

Gruusia sulges koroonaviiruse puhangu algul oma piirid varakult, juba veebruaris. Riiki ei pääsenud kuni juulini ei maismaalt ega õhust, juulist avab riik jõudumööda piire välisturistidele.

Karaulashvili sõnul on olukord koroonaviiruse taltsutamisel riigis olnud hea ning riik valmistus pandeemiaks varakult. Esimene asutus viirusega tegelemiseks loodi juba jaanuaris. "Esimene koroonaviiruse juhtum diagnoositi riigis kuu aega hiljem, 26. veebruaril. 28. jaanuaril anti juhised ametitele, seati prioriteedid tervishoiusektorile ning majandusele, logistikale ja toidutarnele. Kolmas prioriteet oli julgeolek, nagu teate on meil oma põhjanaabriga mitte kõige parem suhe," märkis ta. 

Rahvusvahelisi lende asus Gruusia sulgema juba veebruaris. "Alustasime viirusest kõige enam mõjutatud riikidega, peale seda sulgesime kõik lennud ja maismaapiirid," ütles Karaulashvili. Kõige rangemad piirangud Gruusias kehtisid eriolukorra ajal 21. märtsist kuni 23. maini. 

Suursaadiku sõnul aitasid viiruse levikut aeglustada tugevad liikumispiirangud, sealjuures ühistranspordi sulgemine, öine liikumiskeeld ja autosõidu piiramine. 

3,7 miljoni elanikuga Gruusias diagnoositi kokku ligikaudu 900 viirusjuhtumit, praeguseks on viiruskordaja 100 000 inimese kohta 14 päeva jooksul 2,4. Eestis on võrdluseks diagnoositud kokku 1900 juhtumit ning kordaja on 3,8 juhtumit 100 000 inimese kohta. 

"Viiruse leviku suhteliselt algsest faasist on meil olnud võimekus tuvastada Thbilisis asuva Richard Lugari meditsiinikeskuse abiga viiruse genoomi ja teha selgeks, kust kaudu viirus levib. See oli oluline, et tuvastada viiruse klastrid. Kõike seda arvesse võttes on meil nüüd umbes 900 nakatunut algusest peale kokku. Aktiivseid juhtumeid on 120 ringis, paranenud inimesed on hea tervise juures. Kahjuks oli kokku ka 14 surmajuhtumit. Võrreldes rahva suurusega ja piirkonna üldise dünaamikaga oli see väga edukas. Kõigis meie naaberriikides on meie jaoks kahjuks pilt väga teistsugune, sealjuures Venemaal, Armeenias ning Aserbaidžaanis ja Türgis," sõnas Karaulashvili. 

Gruusia turism püsib peamiselt naaberriikide najal, lähiajal pole maismaapiiride avamist aga veel ette näha. Esialgu alustab riik siseturisismi projektidega ning ootab lennukitel turiste Euroopast, väikesma koroonaviiruse levikuga piirkondadest. "Isegi täna ei suuda me jätkuvalt lubada oma naabritel Gruusiasse siseneda, mis tähendab, et meie turismisektor on peatunud," märkis Karaulashvili. 

"Me taasavasime oma turismisektori siseturistidele alates juuni 15. kuupäevast. Gruusia pakub riigisiseselt palju võimalusi. 2019. aastal külastas riiki 9 miljonit inimest, peamiselt naaberriikidest. Seetõttu on ka väga raske naaberriikidega piire suletuna hoida," sõnas ta. 

Gruusia loodab ka Eesti turistide arvu kasvu peale

Eestist külastas Gruusiast mullu 12 000 inimest, mida oli 24,4 protsenti enam kui aasta varem. Karualashvili sõnul oli käesoleva aasta algus aga Eesti turistide osas juba väga lubav, kui riiki külastas 2355 Eesti elaniku, mis on juba 90 protsenti enam kui mullu samal perioodil. "Kahjuks segas seda koroonaviirus, aga me väga loodame, et lendude taastamisel asuvad need arvud jälle kasvama."

Eestist lendab Gruusiasse Ungari odavlennufirma Wizz Air, mis pakub otselende Tallinnast Kutaisisse kaks korda nädalas. Samas peavad Eesti elanikud praegu veel Gruusiast naastes jääma kaheks nädalaks isolatsiooni.

"Kuna Eesti on avanud oma piirid Balti riikidele, siis langetatakse neid otsuseid konsulteerides Eesti naabrite ja Euroopa Liiduga. Euroopa Liit valmistab ette nimekirja turvalistest riikidest, millele antakse 1. juulist soovitus piirid avada. Juhul, kui Euroopa avab oma piirid Gruusiale, avame me enda piirid ka Euroopa Liidu elanikele, sealjuures eestlastele ja loodame, et eestlased saavad ka isolatsiooninõudeta Gruusiasse reisida," ütles Karaulashvili. 

Majanduslikult on riik Karaulashvili sõnul valmis turistide vastuvõtmiseks. "Aga kellele me piiri avame? Me ei saa ohverdada oma koroonaviirusega edukalt hakkamasaamist sellele, et avada piirid kõigile. Seetõttu avame piirid vastavalt spetsiifilistele kriteeriumitele."

Saadiku sõnul on Gruusia reisimiseks väga turvaline koht ning viimased aastad on turismile hästi mõjunud, riiki on aina enam hakatud avastama. Juulis avab riik taas piirid välisturistidele, mõned piirangud aga jäävad püsima. 

Koroonapandeemia algul saadeti kõik riiki naasnud inimesed riigi poolt hotellidesse karantiini. Kokku tuli riiki tagasi ligikaudu 22 000 inimest. "Seetõttu on meil hea kogemus hotellides. Kuidas turvaliselt inimesi transportida, kuidas süüa teha, kuidas koristada… kõike. Hotellidel on kogemus olemas, kuidas selles olukorras toime tulla ja väga hoolikas olla. Ka transpordifirmad on valmis. Nüüd oleme valmistanud hotellidele ja sektori teistele ettevõtetele väga täpsed juhendid, kuidas turvaliselt toime tulla," sõnas Karaulashvili. 

Eestisse on lubatud reisida Euroopa Liidu riikidest, mis on koroonaviiruse levikut edukalt ohjanud. Praegu peavad jääma Eestisse saabudes eneseisolatsiooni Rootsist, Portugalist, Suurbritanniast, Bulgaariast, Rumeeniast ja Poolast saabujad.

Intervjuu Gruusia suursaadik Archil Karaulashviliga toimus 22. juunil.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: