Venemaa numbrimärk annab Eestis võimaluse kiiruskaamera trahvist pääseda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vene numbrimärgiga autod (foto on illustratiivne).
Vene numbrimärgiga autod (foto on illustratiivne). Autor/allikas: SCANPIX/TASS/Vyacheslav Prokofyev

Kuigi idapiir on turistidele suletud, võib Eestis endiselt märgata Venemaa registreerimismärkidega sõidukeid. Üheks põhjuseks võib olla asjaolu, et Vene numbrimärkidega autod saavad praegu kiiruskaamerate alt karistamatult läbi kihutada, sest Venemaale trahviteateid saata ei saa.

Kuigi Venemaa elanikud ei saa koroonapiirangute tõttu Eestisse tulla, kohtab Eestimaa teedel endiselt igapäevaselt Vene Föderatsiooni registrimärkidega sõidukeid. Politsei hinnangul on Venemaa numbrimärkidega autode roolis kohalikud elanikud, kes pole oma sõidukit Eestis registreerinud.

"Meil on terve hulk inimesi, kes omavad Eestis elamisluba ja kasutavad Vene Föderatsioonis registreeritud sõidukeid. See on lubatud ja seaduslik," ütles Narva politseijaoskonna patrullitalituse juht Aleksander Urb.

Urb oletab, et tegemist võib olla inimestega, kes koroona eelsel ajal pidid tihti tööasjus Venemaal käima. Seda oletust kinnitavad ka veebiportaali Auto24 foorumis arvamust avaldanud autojuhid, kelle väitel läbivad Venemaa numbrimärkidega autod Jaanilinna piiripunkti kiiremini.

Kuid lisaks sellele on Venemaa registreerimismärkidega autod Eesti kiiruskaamerate suhtes immuunsed.

"Ma ei välista, et üks põhjustest võib olla see, et inimesed ei soovi kiiruskaamerate trahve maksta. Venemaa numbrimärkidega autodele või nende omanikele trahvid kohale ei jõua. Venemaaga ei ole meil koostöölepet selles osas saavutatud. Ma väga loodan, et lähitulevikus olukord selles vaates muutub."

Urb kinnitas, et muus osas kehtivad Venemaale registreeritud sõidukitele kõik Eesti seadused ja kui kiiruse ületuse fikseerib politseipatrull, siis saab sõidukijuht ka vastava karistuse.

Maanteeameti sõidukite registriosakonna juhataja Martti Kangur möönab, et kolmanda riigi numbrimärgiga auto tekitab küsimusi.

"Kuna see on välismaa registris, siis meie ei tea, kas see sõiduk vastab nõuetele, mis on Euroopa Liidus kehtivad. Näiteks tehnonõuded. Eestis mingit mootorsõiduki maksu otseselt ei ole, aga riigil mingid vahendid lõivude näol jäävad saamata."

Kanguri sõnul peab välisriigi alaline elanik oma auto Eestis registreerima siis, kui liiklusvahend viibib pidevalt riigis üle aasta. Elamisloaga välismaalane peab oma auto registreerima viie tööpäeva jooksul peale sõiduki Eestis kasutusele võtmist.

Politsei aga tõlgendab liiklusseadust nii, et kui Vene numbrimärgiga auto käib aasta jooksul korraks Venemaal, siis politsei numbrimärkide vahetust ei nõua. Kui paljud Eesti elanikud kasutavad Venemaa registreerimismärkidega sõidukeid, selle kohta eraldi arevestust ei peeta.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: