Korterite hinnad koroonaeelse ajaga võrreldes oluliselt muutunud pole

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Uued kortermajad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Korterite hinnad on jäänud koroonakriisieelse ajaga võrreldes suhteliselt samaks. Kortereid soetatakse sel kuul rohkem kui eelmisel ning hinnalangust lähitulevikus oodata ei ole.

Juunis müüdi Eestis ligi seitse protsenti rohkem kortereid kui mais. Kuigi korterite keskmine ruutmeetri hind on jäänud samale tasemele, on eelmise kuuga võrreldes ostuaktiivsus tõusnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hinnalangus võtab ka aega ja kuna hinnalanguse mõttes oli see kriisiolukord ikkagi ülilühikene, siis hinnad lihtsalt ei ole niimoodi, et enne koroonat on näiteks 100 ja pärast on 50. See võtab ka aega," selgitas 1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter.

Vahteri sõnul toimus kinnisvaraturul pigem külmumine, kus tehinguid ei tehtud. Näiteks Tallinnas kukkus korterite müügi arv kahekordselt. Nüüd on tehingute kogus vaikselt taastumas.

2008. aasta majanduskriisiga ei ole praegune olukord siiski võrreldav. Kui 2008. aastal oli põhiline probleem raha puudumine, siis nüüd justkui raha oleks, kuid ei taheta müüa, ütles Vahter.

"Praegu pankade seisukorrad on head, inimestel on varad välja ostetud. Tehingute arvu langus näitabki seda, et inimesed ei ole nõus lihtsalt müüma odavamalt. Kui see nüüd kaua kestab, siis muidugi tegelikult tuleb hinnalangus."

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompargi sõnul on praegu tähtis jälgida eelkõige tehingute arvu, mitte hinnatõusu või -langust. Korterite müügihindasid vaadates näeme kümneprotsendilist hinnatõusu võrreldes eelmise aastaga. Need tehingud on tõenäoliselt kokkulepitud kuni aasta aega tagasi, kui majandus oli teises seisus.

"Uute korterite tehingud, mis on turukeskmisest peaaegu alati kallimad, näitavad meile eksitavalt, et kinnisvara justkui jätkab kallinemist. Pigem kinnisvara hindades on juba samaväärse vara hindades näha mõningat tagasiminekut," ütles Toompark.

Korterite müügihindade tõehetk saabub tõenäoliselt sügisel, kui hakkavad lõppema laenupuhkused. Kuid mõju kinnisvaraturule tuleb viiteajaga ning tuleviku osas prognoose on veel keeruline teha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: