Ligi: suur kära rahapesu teemal seob Eesti uuesti nende juhtumitega

{{1593763860000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige ja endine rahandusminister Jürgen Ligi ütles USA advokaatide palkamise kohta, et rahasaamise lootus on väike, küll aga võib Eesti saada mainekahju.

"Väga seda praktikat väga ei ole, et üks riik, kes mingid trahvid määrab, tahaks seda teise riigiga jagada. Iseenesest see proovimine ju paha ei tee, aga kurb on, et seda tehakse hästi suure poliitilise propagandakära saatel ja pärast," kommenteeris Ligi ERR-ile.

Ligi sõnul tegeletakse õigusabi küsimustega üldiselt diskreetsemalt.

Ta rääkis, et kui eesmärgiks on Eesti mainekahju vastu võidelda, siis see toob vastupidise tulemuse. "See võimalikult suur kära loomulikult seob Eesti uuesti nende juhtumitega," sõnas Ligi.

Ligi rõhutas, et Eesti ei ole olnud rahapesu tsenter, aga Eestit on sellega nüüd käsitletud.

Tõenäosus Eestil trahvide jagamisel raha saada on alla 50 protsendi, hindas Ligi.

Rahandusminister Martin Helme sõlmis kokkuleppe Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP-ga Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelistes rahapesuga seotud uurimistes.

Rahumägi: pole paha valik Helmelt

Ligi erakonnakaaslane ja endine riigikogu liige Jaanus Rahumägi, kes on praegu aktiivsest poliitikast eemal, hoopis kiidab Helme sammu Louis Freeh büroo palkamisel.

"Louis Freeh, endine FBI direktor, kes hakkab USAs väidetavalt Eestit esindama rahapesu trahvirahade Eestisse toomisel, tunneb Eestit hästi. Tal on Eesti ees juba täna suuri teeneid. Tänu temale loodi Tallinnasse, mitte Riiga nagu oli algne plaan, FBI esindus 1995 aastal," kommenteeris Rahumägi sotsiaalmeedias.

Rahumägi meenutas, et esindust hakkas 1994. aastal looma FBI direktori erisaadik John Immhoff, kellest sai hiljem USA Interpoli juht ja 1995 aastal sai selle esimeseks juhiks, tänane Kuressaare Ristorante La Perla omanik, FBI eriagent Bill Moschella.

Rahumägi rääkis, et Freeh teadis Moschellat juba sellest ajast, kui Moschella hakkas New Yorgis 80-ndate alguses, USAs esimeste seas, võitlema Vene organiseeritud kuritegevusega. "Tänu Moschella ja Freeh headele sidemetele ning Eesti Politsei ja FBI heale koostööle koolitati FBI Akadeemias 90datel Eesti politseinike sama palju, kui terves Ida-Euroopas kokku. Mul oli rõõm kogu selle asja algust koordineerida, sest tollane politseijuht Ain Seppik ja siseminister Märt Rask andsid mulle selleks võrdlemisi vabad käed ja tänu nende edumeelsusele juhtusid paljud asjad nn "jooksupealt"," lisas Rahumägi.

"Isiklikult olen kohtunud Louis Freeh'ga korduvalt ja ühel 2000. aasta septembri varahommikul ka temaga jooksmas käinud, marsruudil Kadriorg - Pirita - Kadriorg. Pole paha valik Helmelt," ütles Rahumägi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: